Satyryczny konkurs na temat Islamu z Holandii, został zamknięty po groźbach śmierci

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, Qazishaheerqadri

Wolność słowa już dawno jest tylko popularnym, nic nie znaczącym sloganem w Europie. Holenderski polityk Geert Wilders, lider drugiej najpopularniejszej partii politycznej przygotował konkurs na najlepszą karykaturę proroka Mahometa. Zakazana przez Islam sztuka wywołała poruszenie w opinii publicznej w Pakistanie. Obywatele domagają się od rządu Holandii zamknięcia konkursu.

Tysiące muzułmanów w Pakistanie wyszło na ulice. Protestują przeciwko konkursowi Geerta Wildersa, polegającym na narysowaniu karykatury świętego w Islamie proroka Mahometa. Organizująca protest proislamska partia TLP wymaga od rządu Holandii zablokowania konkursu, grożąc zerwaniem stosunków dyplomatycznych.

 

Premier Holandii otwarcie bronił jednak prawa do wolności ekspresji Wildersa, choć przyznał też, że uznał je za niesmaczne i pozbawione szacunku. Do tej pory zgłoszono ponad 200 ilustracji.

Niestety, oprócz pokojowego protestu nie brakowało też bardziej niebezpiecznych aktów. Geert Wilders spotkał się z wieloma groźbami śmierci w internecie, czy nawoływaniami do linczu. Jeden z założycieli TLP, Khadim Rizvi, otwarcie wzywał do dżihadu przeciw "zgniłemu zachodowi", a także obiecywał, że przeprowadziłby "nuklearny atak przeciw Holandii", gdyby mógł.

 

Ponadto partia planuje zmusić ONZ do utworzenia praw przeciw bluźnierstwu o podobnej wadze, co prawa przeciw zaprzeczaniu Holokaustu w Europie. Holenderski polityk postanowił zamknąć konkurs, by nie prowokować niebezpiecznych ludzi do zemsty na obywatelach Holandii.

 

Trudno zaprzeczyć sile i zorganizowaniu islamskich obywateli. Groźbami terroru starali się zmusić inne państwo do cenzury i bez wątpienia udałoby im się to, gdyby Wilders nie zrezygnował wcześniej. W dodatku protest dotyczył ledwie konkursu satyrycznego. Te same grupy mogą zebrać jeszcze więcej poparcia w przypadku ważniejszej dla nich kwestii - np. wprowadzeniu prawa Szariatu.. Czy Zachód naprawdę chce być tak słaby i służalczy wobec wrogiej mu siły?

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese

Komentarze

Portret użytkownika srallah

Kozojebce zbyt długo

Kozojebce zbyt długo pozwalają sobie na zbyt wiele w Europie. Zbliża się dzień kiedy fragmenty tych genetycznych zjebów będą fruwać w powietrzu.

PS. Codziennie podcieram się papierem z rysunkiem allaha.

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Wiecie z jednej strony to się

Wiecie z jednej strony to się nie dziwię bo Mahomet jest u nich traktowany jak Jezus Chrystus. Nie podoba mi się niestety sposób reakcji środowiska islamskiego. Takie rzeczy powinno sie załatwiać na poziomie dyplomatycznym. Jednak z drugiej strony czasami każdy z nas ma ochote np. roz......bać wiejską i też różnymi hasłami rzucamy. Przede wszystkim nie powinno się prowokować takich sytuacji. Nie wyobrażam sobie konkursu w Polsce na karykaturę Jezusa Chrystusa albo Maksymiliana Kolbe a wy? Dlatego nie wolno podważać wartości religijnych muzułmanów. Żarty żartami ale wszystko z umiarem. 

Portret użytkownika Admin 99

I bardzo słusznie. Można się

I bardzo słusznie. Można się z czyimiś poglądami czy wierzeniami nie zgadzać ale wyśmiewanie (złośliwe) powinno się spotkać z karą. Szkoda tylko, że nie dotyczy to wyśmiewania innych niż islam czy judaizm religii Sad

Skomentuj