Satyra BBC, ośmieszająca Państwo Islamskie, spotkała się z oburzeniem

Kategorie: 

Źródło: BBC

Odkąd doszło do ataku islamistów na redakcję rzekomo satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo, na całym świecie, głównie w Europie, zaczęto zastanawiać się z jakich tematów właściwie wolno się naśmiewać i jakie są granice wolności słowa. Wtedy jakoś nikomu nie przeszkadzało wyśmiewanie największych światowych religii, w tym islamu. Tymczasem dziś, część mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że tzw. Państwo Islamskie nie jest raczej odpowiednim tematem do żartów.

 

Telewizja BBC wyemitowała niemal dwuminutowy filmik, opracowany przez satyryków, który stylizowany jest na zwiastun nowego programu telewizyjnego. Jest to swoista parodia serii: "The Real Housewives", w których kobiety przedstawiają widzom i komentują swoje życie. Tymczasem parodia: "The Real Housewives of ISIS", jak nazwa wskazuje, przedstawia kobiety, które dobrowolnie postanowiły zostać żonami dżihadystów.

 

Podobnie jak w oryginalnej produkcji, bohaterki satyry mają życie i problemy "typowe" dla kobiet, żyjących w Państwie Islamskim - nie wiedzą w co się ubrać na egzekucję i chwalą się kamizelkami wyposażonymi w materiały wybuchowe. Inna cieszy się z nowego prezentu od swojego męża - łańcucha, który jest na tyle długi, że pozwala jej niemal wyjść z mieszkania.

 

Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem, że krótka komedia o ISIS jest śmieszna. Część muzułmańskich komentatorów twierdzi, że żona bojownika ISIS żyje przede wszystkim w strachu, jest bita, poniżana i gwałcona, a filmik wyemitowany przez BBC jest raczej kiepskim żartem. Użytkowniczka Twittera napisała, że muzułmańskie kobiety i tak nazywane są "dziwkami ISIS", choć nie mają nic wspólnego z tą organizacją.

Dla niektórych osób, satyra ma charakter wręcz rasistowski. W obecnych czasach, żartowanie z islamu może być bardzo niebezpieczne. Choć filmik, wyemitowany w telewizji BBC nie jest tak ostry, jak publikacje tygodnika Charlie Hebdo, należy brać pod uwagę to, że najbardziej zradykalizowane jednostki zawsze mogą próbować się zemścić - zwłaszcza zwolennicy ISIS, których w Wielkiej Brytanii jest przecież sporo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Tak sobie myślałam na temat

Tak sobie myślałam na temat tego filmiku i doszłam do wniosku, że satyra autorom się nie udała. Przecież nie wystarczy założyć kostiumy, żeby dobrze odegrać role... W efekcie wyszła nie satyra na islamskie żony, a odwrotnie, na kobiety cywilizacji zachodniej.

Znam relację jednej z matek, bodaj muzułmańskich, pochodzącą z terenu Rosji. Jej córka dała się przez internet namówić na męża wojownika-islamistę, matka była niepocieszona. Po jakimś czasie dostała list, czy jakiś inny sygnał od córki, że ta jest w tragicznej sytuacji. I wiecie, matka pojechała w newralgiczne miejsce znajdując kolejnych przewodników i udało się jej zorganizować ucieczkę córki z niewoli. Kiedy o tym opowiadała do kamery, jej relacja wyglądała jak opowieść z podróży do piekła i ona sama, muzułamńska mama, nie rozumie, jak się to jej udało.

 

Portret użytkownika Klaus78

Moim zdaniem skoro nie

Moim zdaniem skoro nie naśmiewamy się z naszego katolicyzmu nie powinniśmy naśmiewać się tym bardziej z innych religii czy społeczności. Jakoś nikt nie robi farsy o Jezusie czy Józefie i Maryji tak samo nie naśmiewają się z naszego sposobu życia społecznego.

 

Portret użytkownika tubylec

Nikt nie ma żadnych

Nikt nie ma żadnych obowiązków na tej planecie .. są tylko możliwości, sposobności do zrobienia czegoś ale nie obowiązki, a podejmujemy się wykonywać je bo uważamy że to potrzebne, chociaż spokojnie połowę tych "obowiązków" można wyrzucić i nie wracać do nich nigdy więcej.

Portret użytkownika keri

Doskonale i precyzyjnie. Mam

Doskonale i precyzyjnie. Mam takie samo podejście. Nie uznaję obowiązków, chcę, to się angażuję, zwłaszcza jeśli wiem, że ja to zrobię najlepiej lub ktoś tak uważa Smile

Nie uznaje obowiązków wymyślanych przez innych ludzi, zwłaszcza krewnych czy dyktatorów tego i owego.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

jak by to ładnie ująć i Cię

jak by to ładnie ująć i Cię nie urazić? Niektóre kobiety same wiedzą co to Dom, Rodzina, Obowiązki i nie potrzeba żadnej siły by je do tego "przysposobić" w tym Słowianki (w tym i moja) podobne są do muzułmanek. A jak która ma naturę latawicy to i łańcuch nie pomoże.

 

 

Surviving The Matrix - YouTube

TheCrowHouse.com

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nie spędzam przy komputerze

Nie spędzam przy komputerze więcej czasu niż moja Kobieta przy telewizorze to pierwsze , a poczucie obowiązku wobec rodziny mam takie samo jak ona, różnica polega na tym że istnieją męskie i kobiece obowiązki, co do polityki i Słowiańskości to moja Kobieta jest bardzo wstrzemięźliwa w wyrażaniu swoich opinii choć cieszy ją moja pasja , za to udziela się charytatywnie wierząc że "Dobro Wraca". @keri każdy z nas jest niewolnikiem , musiał byś mieszkać na bezludnej wyspie by nie być od kogoś zależnym, choć wtedy był byś na łasce i niełasce natury. Przeżyłem z nią ponad 20 lat i jakoś nie widzę by była zniszczona tym kieratem. Bardzo wszystko spłycacie.

 

 

Surviving The Matrix - YouTube

TheCrowHouse.com

Portret użytkownika keri

Samo to, że uważasz, że coś

Samo to, że uważasz, że coś należy do obowiązków żony jest obrzydliwe. Uświadom sobie, że ona nie ma wobec Ciebie żadnych obowiązków. I żeby było jasne: Ty wobec niej również.

Wyrażasz się jak ŚJ. Oni też ciągle klepią o niewolnictwie i jak to wspaniale być niewolnikiem.

Strony

Skomentuj