Satelity na bazie smartfonów znalazły się na orbicie okołoziemskiej

Kategorie: 

PhoneSat 1 podczas testu stratosferycznego, podczepiony do balonu - źródło: NASA

Wraz ze startem rakiety nośnej Antares, co miało miejsce 21 kwietnia, na orbitę okołoziemską wyniesiono trzy mikrosatelity zbudowane na bazie smartfonów. Celem było udowodnienie, że jest możliwe budowanie prostych satelitów składających się z tanich i powszechnie dostępnych komponentów.

 

Misja według założeń miała potrwać około dwóch tygodni, ponieważ tylko na tyle pozwalały specjalne wzmocnione akumulatory litowo jonowe. Cały projekt został nazwany PhoneSat a trzy kostki z podzespołami smartfonów zostały nazwane po wynalazcy telefonu: Alexander, Graham oraz Bell.

Pierwsza wersja PhoneSat 1.0 została zbudowana na bazie HTC Nexus One. W tym wypadku kostka, w której znalazły się podzespoły nie była wyposażona w panele słoneczne i podczas pracy urządzenia zasilanie odbywało się jedynie poprzez 12 baterii Li-Ion.

Zdjęcie przesłane przez satelitę PhoneSat 2 - źródło: NASA

PhoneSat 2.0 zbudowano na bazie telefonu Nexus S od Samsunga. Oczywiście wszystkie z satelitów zostały wyposażone w dodatkowe układy umożliwiające nawiązywanie komunikacji z Ziemią na falach UHF. Miało to to zachęcić radioamatorów do przechwytywania transmisji. W sumie misja trwała 6 dni. Po tym czasie satelity obniżyły swoją orbitę i spłonęły wchodząc w atmosferę.

Zdjęcie przesłane przez satelitę PhoneSat 1 - źródło: NASA

 

 

Czytaj więcej:

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/pierwsze-zdjecia-przeslane-przez-mikrosatelity-bazie-smartfonow

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/rakieta-antares-wyniosla-orbite-trzy-satelity-zbudowane-bazie-smartfonow

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj