Samozwańczy "prezydent” Wenezueli wzywa cały naród do rewolucji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wenezuela ma kolejne problemy z dostawą energii elektrycznej. Tymczasem opozycja próbuje przekonać społeczeństwo do przewrotu i obalenia obecnej władzy, którą obwinia o wszystkie problemy ekonomiczne. Samozwańczy prezydent Juan Guaidó zapowiedział nawet wielki zryw narodu, który rozpocznie się już w najbliższych dniach.

 

W chwili obecnej, rząd i jego przeciwnicy spierają się o przyczynę kolejnej awarii. Opozycja tłumaczy to głównie złym zarządzaniem i korupcją. Nie brakuje jednak zarzutów pod adresem Juana Guaidó i jego współpracowników, których oskarża się nawet o działalność terrorystyczną.

 

W tym czasie obserwujemy polaryzację społeczeństwa. Wybór Wenezuelczyków ogranicza się do dalszego popierania socjalistycznego rządu z Nicolásem Maduro na czele, który nie jest w stanie poprawić obecnej sytuacji gospodarczej i sprzedaje dobra narodowe w ręce Chin i Rosji, lub opozycji, która z kolei realizuje interesy Stanów Zjednoczonych i po przejęciu władzy pozwoli im ograbić Wenezuelę z bogactw naturalnych.

Juan Guaidó - źródło: Jonas Pereira/Agência Senado

Społeczeństwo wciąż jest mocno podzielone w kwestii poparcia, ale trzeba przyznać, że sytuacja aktualnej władzy jest coraz gorsza. Samozwańczy prezydent Juan Guaidó wezwał mieszkańców do ogólnonarodowej mobilizacji i zapowiedział, że 6 kwietnia rozpocznie się „Operacja Wolność”, której towarzyszyć będą liczne „działania taktyczne”.

Nicolás Maduro - źródło: Jeso Carneiro/CC BY-NC 2.0

Stanom Zjednoczonym wyraźnie nie podoba się obecność rosyjskich żołnierzy w Wenezueli, którzy najwyraźniej mają pomóc zachować status quo. Donald Trump stwierdził, że przebywają oni tam nielegalnie i powinni opuścić kraj, a jeśli tego nie zrobią – mogą zostać zmuszeni np. w wyniku interwencji zbrojnej.

 

Jak widać, nastroje zaczynają się radykalizować. 6 kwietnia faktycznie może rozpocząć się powszechny bunt, lecz wenezuelska armia z pewnością będzie próbowała pacyfikować społeczeństwo. Wtedy interwencja zbrojna z zewnątrz stanie się całkiem realną opcją, tylko jak zachowa się Rosja?

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Pytajnik

Hej, widzę że sporo tu

Hej, widzę że sporo tu komentarzy za tym że to USA stoi za złą sytuacją w Wenezueli i chcą podstawić swojego człowieka żeby dobrać się do ich ropy. Jeśli to prawda i Maduro jest ostatnim bastionem wolności w Wenezueli to dlaczego ten kraj tak nisko upadł? Pytam serio bo chcę to zrozumieć więc trole niech się idą paść do innych komentarzy. Dlaczego nie uwolni cen i nie wprowadzi więcej wolnorynkowych ustaw? Rozumiem że inne kraje w tym USA nałożyły sankcje na Wenezuelę stąd też faktycznie mogą mieć pewne problemy z exportem itp ale dlaczego wewnątrz kraju nikomu nie zależy na tym żeby było lepiej? 

Portret użytkownika Mojeimię44

Na Wenezuelskie banki

Na Wenezuelskie banki nałożono sankcje i nie mogą one korzystać z międzynarodowego przepływu walut a oszczędności Wenezueli w bankach zagranicznych są zamrożone i Wenezuela chociażby chciała nie ma dostępu do swoich oszczędności. Wszystko co złe w Wenezueli zaczęło się od spadku cen ropy naftowej na światowym rynku z około 120 dolarów za baryłkę na 60 dolarów za baryłkę. Oficjalnie wiadomo już, że tak niska cena ropy naftowej była sztucznie zaniżana przez część z krajów OPEC takich jak Arabia Saudyjska ale też przez USA . Po co to robiono? To była wojna ekonomiczna wywołana przeciwko Rosji. Chciano osłabić jej budżet. Po części to się udało bo był taki okres, że Rosja nie mogła domknąć budżetu. Jednak Rosja to przetrwała natomiast Wenezuela była na to nieprzygotowana. Chavez inwestował pieniądze z ropy naftowej w szkolnictwo, rolnictwo, mieszkania dla bezdomnych. Wenezuela przed Chavezem miała największy odsetek bezdomnych i analfabetów ze wszystkich krajów Ameryki Południowej. On to zmienił o 180 stopni. Wenezuela do czasu kryzysu w cenie ropy naftowej miała najszybszy wzrost gospodarczy szybszy nawet od wzrostu gospodarczego USA. Wszystko by wróciło do normy ale USA w czasie gdy ropa kosztowała 60 dolarów za baryłkę zaczeła na Wenezuelę nakładać sankcje. Zaczęło się od uderzenia w to co importowała Wenezuela. UE i USA przestały eksportować różnego rodzaju dobra do Wenezueli przez co raptownie zaczęły rosnąć ceny w sklepach. Wenezuela należy do krajów rozwijających się i nie była samowystarczalna więc sankcje na eksport zaczęły windować znacząco ceny. Potem były kolejne sankcje i sytuacja jeszcze bardziej się pogarszała aż do stanu dzisiejszego. Tego jest dużo więcej. Musisz poczytać w innych źródłach bo zaspamuje znz. 

Portret użytkownika euklides

Na Wenezuelskie banki

Na Wenezuelskie banki nałożono sankcje i nie mogą one korzystać z międzynarodowego przepływu walut a oszczędności Wenezueli w bankach zagranicznych są zamrożone

Pytam zatem jakim trzeba być idiotą, by iść na wojnę z USA i jednocześnie trzymać pieniądze w ich banku? Potwierdza to tylko, że Maduro jest skretyniałym bandytą, który powinien pozostać przy wyłudzaniu kasy w swojej taksówce.

Poza tym do czego Wenezueli potrzebne są zagraniczne banki? Każdy kraj może być samowystarczalny, a wenezuelczycy mają u siebie żyzne pola uprawne, łowiska, złoto, rudy żelaza, oraz ropę. Ten kraj to potencjalnie raj. To za sprawą waszych chorych poglądów Wenezuelczycy cierpią. Obłudne socjalistyczne kutwy.

Portret użytkownika walkaZoszołomstwem

"Na Wenezuelskie banki

"Na Wenezuelskie banki nałożono sankcje . . ."
To poprosze o liste banków na jakie nałożono sankcje. 
Szach i mat kłamliwy trollu. A żeby było jeszcze ciekawiej to USa są najwiekszym odbiorcą wenezuelskiej ropy. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika hyh

Kangur ze szczurem sie

Kangur ze szczurem sie predzej dogadam niz z toba imbecylu szczur ma IQ 180 a twoje to nawet sie nie miesci do tego waszego pudelka po butach w ktorym mieszkacie wraz z zydopadlina. gdyby nie to ze ktos otworzyl wieko pudelka i wam podal drabine to nawet byscie nie wiedzieli ze tam jest jakis swiat poza pudelkiem..

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Co za banialuki. Skoro w

Co za banialuki. Skoro w Wenezueli było tak cudownie to jak to możliwe, że nie produkują żadnych podstawowych dóbr tylko wszystko importują?

Po drugie sankcje USA to nie sankcje całego świata. Gdzie była Rosja, dlaczego nie pomogła Wenezueli tylko teraz chce się rzucić na ropę kiedy Wenezuela praktycznie leży na dnie przez działania Chaveza i Maduro...

Strony

Skomentuj