Samozwańczy prezydent Wenezueli grozi interwencją wojsk USA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone już nawet nie ukrywają, że chcą zorganizować przewrót w Wenezueli, ale jednocześnie chcą uniknąć wieloletniego zaangażowania w konflikt zbrojny, który może zakończyć się porażką. Tymczasem lider wenezuelskiej opozycji, który prędzej czy później może zostać aresztowany i zamknięty w więzieniu za spiskowanie, rozważa nad wezwaniem „bratniej pomocy”.

 

Juan Guaidó, który w styczniu 2019 roku mianował się „tymczasowym prezydentem” Wenezueli, polecił w sobotę swojemu współpracownikowi z Waszyngtonu, aby natychmiast nawiązał bezpośrednie relacje z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Carlos Vecchio, który jest przez USA traktowany jako ambasador Wenezueli, ma pomóc w koordynacji ewentualnych działań militarnych.

 

Dotychczas wysyłano jedynie groźby pod adresem prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Donald Trump zapowiadał, że może zatwierdzić interwencję wojsk USA w Wenezueli, aby „przywrócić demokrację”. Wiadomo również, że Stany Zjednoczone próbują nawiązywać współpracę z wenezuelskimi politykami i wojskowymi, aby zapoczątkować przewrót. Jednak teraz widzimy pierwsze działania, które mogą zaowocować interwencją zbrojną.

„Samozwańczy prezydent” Juan Guaidó wielokrotnie nawoływał armię Wenezueli do buntu przeciwko władzy prezydenta Nicolasa Maduro, lecz jego wezwania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. 30 kwietnia, polityk opozycji próbował zorganizować przewrót wojskowy, ale jego plany nie powiodły się. Tymczasem służby Wenezueli po kolei zatrzymują członków opozycji, a niektórzy schronili się w ambasadach innych państw, gdy rząd odebrał im immunitety.

 

Stany Zjednoczone wcale nie ukrywają swoich intencji. John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, jeszcze w styczniu powiedział wprost, że amerykańskie firmy naftowe powinny zająć się wydobyciem ropy w Wenezueli, która ma jedne z największych na świecie potwierdzonych rezerw tego surowca.

 

Z drugiej strony, Wenezuela wydaje się być bardzo dobrze przygotowana do ewentualnego konfliktu zbrojnego, a prezydent Nicolas Maduro zapowiedział, że zrobi Stanom Zjednoczonym „drugi Wietnam”. W związku z tym, warto zadać pytanie, czy Juan Guaidó, który liczy na interwencję wojsk USA, faktycznie działa w interesie Amerykanów, czy może wręcz przeciwnie – chce wciągnąć mocarstwo w krwawą, wieloletnią wojnę?

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Samozwańczy prezydent

Samozwańczy prezydent Wenezueli grozi interwencją wojsk USA. Powiem, że to przekracza zakres mojego rozumowania.Tym niemniej, też się wczuwam.Jak nie będziecie grzeczni to jako samozwańczy wasz najukochańszy etc.itp Jak będziecie niegrzeczni, ściągnę wam na łeb i bramy otworzę, szeroko dla...ruskich ? NIE ! dla 447 i Izraelitów !!!

Portret użytkownika John Moll

Dlatego przywódca KRLd może

Dlatego przywódca KRLd może spać spokojnie , jego "enklawie" nie grozi demokratyzacja.. 

Jesteś pewny?

Głęboko pod górzystymi regionami na terenie tego państwa znajduje się około 200 odmian minerałów, w tym złoto, żelazo, miedź, cynk, magnezyt, wapień, wolfram i grafit oraz metale ziem rzadkich, które wykorzystywane są w produkcji nowoczesnych technologii. Niektóre pokłady surowców należą do największych na świecie. Według różnych szacunków, północnokoreańskie złoża mogą posiadać wartość od 6 do 10 bilionów dolarów. Korea Północna jest zbyt biedna, aby zbudować infrastrukturę potrzebną do wydobycia i eksportu tych surowców i w dalszym ciągu musi polegać na pomocy krajów sąsiednich.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/korea-polnocna-posiada-surowce-warte-biliony-dolarow

Portret użytkownika tomasz26

Przecież w knesecie na

Przecież w knesecie na wiejskiej se Żydki siedzą kopia sie po kostkach ipodnosza tempemu slowinonowi tylko podatki.,.a wy tu się rozczulacie jaki żyd lepsZy najpierw dzieci ludzki to musicie mieć swoją wiarę i wiedzę  tą prawdziwą nie przekładaną przez system kształcenia pochodzący teź  od nich..od tego trzeba zacząć naród który wyrzekł się swojej wiary wyrzekł się tożsamości to nic więcej jak wyrobnicy

Portret użytkownika inzynier magister

jasny gwint !!!! "Sprawa w

jasny gwint !!!! "Sprawa w relacja polsko-amerykańskich jest zamknięta od czasów podpisania umowy indemnizacyjnej w roku 1960. Nie ma mowy o tym, żeby Polska – największa ofiara II Wojny Światowej zarówno w sensie materialnym jak i w sensie ludzkim – wypłacała komuś odszkodowanie. Inną sprawą jest kwestia reprywatyzacji. (…) Ta sprawa nie jest uregulowana ustawowo od wielu lat – powiedział w niedzielę w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan.:

Ja bym poszedł o krok dalej i nie segregowałbym wszystkich, którzy są podmiotami prawnymi ze względu na narodowość, bo państwo próbujecie to robić. Jeśli ktokolwiek ma gdziekolwiek na świecie tytuł prawny do mienia w Polsce to ma prawo dochodzić swoich roszczeń i znam wiele przypadków, że osoby narodowości żydowskiej nie będące obywatelami polskimi otrzymały zwrot w naturze bądź za odszkodowaniem mienia w Polsce. My mówimy o mieniu bezspadkowym, bez jakiegokolwiek tytułu prawnego i tutaj środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych są bardzo konsekwentne w tych działaniach i chodzi o to, aby to przeciąć – kontynuował poseł Rzymkowski. – Prawo i Sprawiedliwość mówi: jesteśmy temu przeciwni, więc my mówimy „Sprawdzam!” – dodał polityk Kukiz’15.

Po tej wypowiedzi senator Bielan poprosił posła Rzymkowskiego o wskazanie „zapisu polskiego kodeksu, który pozwala na wypłacanie mienia bezspadkowego”. – To jest niemożliwe z punktu widzenia prawa! – zaznaczył.

– Państwo podejmiecie decyzję dyplomatyczną, przelejecie pieniądze i tyle. Polacy nawet nie będą o tym wiedzieć – odpowiedział poseł Rzymkowski. http://www.pch24.pl/reprywatyzacja-droga-do-realizacji-zydowskich-roszczen--ta-wypowiedz-polityka-pis-moze-niepokoic,68194,i.html#ixzz5noaaJHG5

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika maracash

Szkoda, że politycy z Kukiz

Szkoda, że politycy z Kukiz'15 nie mówli "sprawdzam" wcześniej, bo od prawie 4 lat mogą to robić. Praktycznie poza tematem JOW-ów to nic nie słyszałem z ich strony. Teraz po akcji Konfederacji z Michałkiewiczem znaleźli się wielcy obrońcy przed roszczeniami - niby opozycja Wink Po wyborach zobaczymy ich w jednym szeregu z PiS. Rzygam tą obłudą wylewającą się z Wiejskiej !!!

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Skomentuj