Samotność podczas pandemii była pozytywnym doświadczeniem dla wielu ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania wykazały, że czas spędzony w samotności podczas pandemii miał pozytywny wpływ na samopoczucie w każdym wieku. Badanie obejmowało ponad 2000 nastolatków i dorosłych i zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology. Wykazano w nim, że większość ludzi czuła się znacznie lepiej w pierwszych dniach globalnej pandemii, niż wóczas gdy żyli normalnie.

 

Wszystkie grupy wiekowe doświadczyły zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków samotności. Niektórzy uczestnicy badania mówili o pogarszającym się nastroju lub samopoczuciu, ale większość opisywała swoje doświadczenia samotności w kategoriach poczucia autonomii i samodoskonalenia. 43% wszystkich respondentów wspomniało, że samotność wiąże się z czasem spędzonym na budowanie nowych umiejętności i jest to spójna opinia, we wszystkich grupach wiekowych. Autonomia – lepsze połączenie z samym sobą i poleganie na sobie – była główną cechą, szczególnie dla dorosłych, którzy wymieniali ją dwa razy częściej niż nastoletni uczestnicy.

Dorośli w wieku produkcyjnym odnotowali najwięcej negatywnych doświadczeń, gdy wspomniało o zaburzonym samopoczuciu (35,6% w porównaniu z 29,4% u nastolatków i 23,7% u osób starszych) i negatywnym nastroju (44% w porównaniu z 27,8% u nastolatków i 24,5% u osób starszych). Doświadczenia wyobcowania i brak interakcji ze znajomymi, były dwukrotnie częstsze wśród nastolatków (około co siódmy, czyli 14,8%) w porównaniu z dorosłymi (7%), przy czym osoby starsze wymieniały je najrzadziej (2,3%). Dr Netta Weinstein, profesor nadzwyczajny psychologii na Uniwersytecie w Reading i główna autorka artykułu, uważa że daje ono nowe spojrzenie na kwestie samotności:

"Nasz artykuł pokazuje, istnienie różnych aspektów samotności. Pozytywny sposób opisywania samotności, jest rozpoznawany w każdym wieku, jako przynosząca korzyści okazja do poprawy naszego dobrego samopoczucia... ​​nastolatki na ogół odkryły, że pandemia była negatywnym doświadczeniem, ale w naszym badaniu widzimy, jak elementy samotności mogą być pozytywne (nawet dla nich). W ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii tutaj, w Wielkiej Brytanii, widzimy, że pracujący dorośli, najczęściej wymieniali aspekty pogarszającego się samopoczucia i nastroju, ale nawet te nie są tak powszechnie wymieniane, jak bardziej pozytywne doświadczenia samotności."

Badania zostały przeprowadzone latem 2020 roku, co zbiegło się z końcem pierwszej krajowej blokady w Wielkiej Brytanii. Wyniki opierają się na serii wywiadów, w których Brytyjczycy, odpowiadali na otwarte pytania dotyczące ich doświadczeń z samotnością. Naukowcy zauważają, że wyniki opierają się na zaledwie jednej fazie pandemii Covid-19. Zalecają więc aby nie wyciągać pochopnych wniosków, ponieważ przeprowadzenie tych badań po raz kolejny, u zmęczonych lockdownem ludzi, może mieć zupełnie inny efekt.


 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj