Samoreplikujące się roboty stały się rzeczywistością

Kategorie: 

Źródło: Internet

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, zbudowali technologię, która pozwala komputerowi skonstruowanie i wydrukowanie na drukarce 3D robota, który przypomina słynne replikatory z serialu "Star Gate". W założeniu inżynierów specjalny program komputerowy ma za zadanie doskonalenie konstrukcji i przystosowywanie jej do nowych zadań, zupełnie tak jak we wspomnianym serialu.

 

Specjaliści z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii stworzyli już trzecią generację robotów zdolnych do analizy otoczenia i dostosowywania się do niego. Robot został stworzony przez heurystyczny program komputerowy zdolny do projektowania nowych konstrukcji i porównywania ich skuteczności w symulacjach wykonywanych jedynie w świecie wirtualnym. Potem najlepsza z nich jest wykonywana za pomocą drukarki 3D.

Replikator z serialu sf "Star Gate" - Źródło: 20th Century Fox

Jeśli robot zostanie uszkodzony lub uzna za konieczną wymianę którejś części, opracuje jej model, nawet udoskonalony, a następnie proponuje jej wydruk. Autonomiczne maszyny zdolne do samodoskonalenia się mogą być nieco przerażające, ale prace nad tego typu technologią są konieczne ze względu na to, że to do nich będzie należała przyszłość eksploracji kosmosu.

 

Roboty takie muszą być w stanie rozwiązywać problemy na odległych planetach, w obszarach skażenia radioaktywnego, a nawet na dnie morza. W takich skrajnych warunkach ludzie nie mogą pracować i wszystko powinno być maksymalnie zautomatyzowane.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Gdy mędrzec wskazuje księżyc, głupcy patrzą na palec

Portret użytkownika Israfel

Przecież to nie

Przecież to nie samoreplikujące się roboty są opisane w artykule.
 
Samoreplikujący by był, gdyby sam mógł stworzyć z dostępnych materiałów swoją kopię.
Całkowita samoreplikacja jest raczej niemożliwa, bo wymagałaby samodzielnego stworzenia przez jedną maszynę elektroniki, mechaniki i fizycznych części składających się na korpus. Do takich rzeczy potrzebna jest fabryka.
 
W artykule mowa o samouczącej się maszynie do produkcji samouczących się robotów (jeżeli dobrze to zrozumiałem). Jeżeli maszyna nadrzędna produkuje różne roboty i jest w stanie ocenić ich skuteczność, to jest również w stanie modyfiukować plany konstrukcyjne tak, aby stworzyć jeszcze lepszego robota. Przypomina to genetykę :). Robot-dziecko jest zaprojektowany na podstawie dwóch (lub więcej) innych robotów i sprawdzane jest, czy nowy model przewyższył skutecznością swoich "rodziców" :).
 
Jestem ciekaw, czy maszyna projektująca jest w stanie wprowadzać losowe zmiany (dodatkowa noga), dodatkowy czujnik, przesunięcie czujnika w inne mejsce :D. Jeżeli tak, to mamy do czynienia z mutacją.
 
Cały proces jest podobny do ewolucji. Przetrwa najlepszy. Kolejne pokolenia robotów są coraz doskonalsze.
 
Wiecie co jest niepokojącego w tym wszystkim? U ludzi przypadkowa mutacja osłabiająca, psująca dobre cechy, po prostu po dłuższym czasie ginie i nie przekazuje tych wadliwych cech dalej. Trwa to długo. Doskonalenie się organizmów ludzkich jest bardzo powolne. Natomiast produkowanie, testowanie i eliminowanie słabych robotów, to proces błyskawiczny.
Mówicie, że to fantazja? Spójrzcie na samochody. Co rok nowe funkcjonalniści. Parkowanie w zatoczce. Rozpoznawanie znaków drogowych. Dziesiątki systemów o których 10-20 lat temu nikt by nie pomyślał.
Samochody to roboty. Na razie są maszynami sterowanymi przez ludzi. Podobno za jakiś czas będą autonomiczne.
 
Wracając do tematu samouczącej się maszyny projektującej, to gdy kiedyś stanie się ona całkowicie autonomiczna i posiądzie sztuczną inteligencję (albo sztuczna inteligencja znajdzie sposób jak nią sterować), to będzie początek naszego końca.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika peff

Co z tego, że roboty chodzą,

Co z tego, że roboty chodzą, ruszają się, wszyscy wy mówicie, że w przszłości grozi wojna z robotami, że jest taki postęp, że hohoho, że już roboty zastępują człowieka.. te wszystkie bzdury mnie bardzo denerwują, taki robot jest kompletnie bezużyteczny i nigdy nie będzie miał inteligencję jak człowiek.. to wszystko jest zaprogramowane.. 1 robota, który ledwo chodzi i to jeszcze tak, że można mieć wątpliwości czy to chód ludzie programowali pare lat.. więc o jakich wy robotach mówicie? co najwyżej to są jakieś czujniki połączone z komputerem i kawałkiem plastiku..

Portret użytkownika alternatywny

Spokojnie, niech no tylko

Spokojnie, niech no tylko opanują komputer kwantowy i zaczną to montować w owych robotach.... Smile
Może roboty przyszłości będą inne niż pokazują to filmy? Może mózgiem będzie człowiek w "ciele" robota? W sumie już do tego zmierzamy, tylko patrzeć aż chipy z pamięcią będziemy sobie montować w głowe - lepsze niż magnes i żeńszeń xD!

Portret użytkownika Israfel

Napisałem w sąsiedniej

Napisałem w sąsiedniej wiadomości:
15 lat temu w samochodzie szczytem luksusu były podgrzewane lusterka i elektrycznie sterowane szyby.
Dziś jest parkowanie równoległe, rozpoznawanie znaków drogowych.
Pojawiają się automaty do jazdy w kolumnie utrzymujące prędkość taką jak samochód przed nami.
Niby to tylko zaprogramowana elektronika, ale to ona przejmuje kontrolę nad nami.
Kiedyś bawiłem sie sieciami neuronowymi. To czego się sieć nauczy, zależy od danych wejściowych - treningowych.
Jeżeli stworzymy maszynę do dostarczania przesyłek, i wyposażymy ją w pistolet, zamiast chwytaka do kartonów, a dane treningowe wrzucimy z poligonu, zamiast z pizzerii, to maszyna zamiast powoli jechać do klienta i dostarczyć mu paczkę, pojedzie szybko, skrywając się za różnymi załomami i będącu celu zabije klienta.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Skomentuj