Samolot zwiadowczy USA naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji, uciekając przed rosyjskim myśliwcem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykański samolot szpiegowski, umykał 18 lipca przed rosyjskim myśliwcem, lecąc ponad 200 kilometrów w szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Ministerstwo Obrony Szwecji próbowało zatuszować tą informację – pisze Vzljazd.

 

Sprawę nagłośniono 30 lipca - dwa tygodnie po incydencie. Do tajnych dokumentów dotarli dziennikarze szwedzkiej gazety Svenska Dagbladet.


18 lipca około godziny 17.00 samolot zwiadowczy USA Boeing RC-135 dwukrotnie naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Wcześniej spędził pół godziny nad Morzem Bałtyckim i wtedy natknął się na rosyjski myśliwiec z Kaliningradu. Amerykanie bez uzyskania pozwolenia, schronili się w szwedzkiej przestrzeni powietrznej.


Incydent nagłośniła Svenska Dagbladet. Informacje potwierdziło potem szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych. Szwedzcy eksperci ds. lotnictwa są zaskoczeni.

„Warto zauważyć, że samolot skręcił w stronę Szwecji i próbował latać po kraju bez pozwolenia” - mówi Stefan Persson - Tyurling, który kieruje działem operacji lotniczych w szwedzkiej akademii wojskowej. „Przy okazji takich operacji wywiadowczych następuje ścisłe zatwierdzenie trasy w strefie międzynarodowej. Jeśli Rosjanie podnieśli swój myśliwiec, najprawdopodobniej było to konieczne do precyzyjnego zidentyfikowania intruza. Rosyjska maszyna mogła nie ustępować i pójść w ślad za Boeingiem, ale udała się w innym kierunku”.

Pomimo faktu, że szwedzkie siły powietrzne nie zostały uruchomione do przechwycenia samolotu, incydent ma konsekwencje dyplomatyczne. Ambasador Stanów Zjednoczonych dopiero dwanaście dni po incydencie odwiedził szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych w celu złożenia wyjaśnień.


W Szwecji zawrzało. Lokalni politycy są oburzeni, że samolot obcego państwa przez około 14 minut krążył nad Szwecją bez pozwolenia. Peter Hultkvist, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. obrony powiedział, że jest to poważne wykroczenie niezgodne z prawem.


Turborn Borland, przedstawiciel lewicy, tłumaczy, że jeśli bez pozwolenia i bez konsekwencji samolot zwiadowczy krąży nad Szwecją oznacza to jedno – kraj jest „pantoflarzem NATO”. Według niego, Szwedzi reagują histerycznie, przyglądając się działalności Rosjan w regionie Morza Bałtyckiego, a na działania Amerykanów przymykają oko.

„Dla mnie to hipokryzja i stosowanie podwójnych standardów. Szwedzka polityka neutralności i nieangażowania się w sojusze - jest iluzją” – mówi Borland.

Jego opinię podziela Peter Rødberg, który pyta retorycznie, co by było, gdyby nad Szwecją latał bez zgody rosyjski samolot? Nie ważne, czy zuchwale zachowują się Amerykanie, czy też Rosjanie, ale nielegalne naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej stało się faktem.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wlodi

Spisek goni zamach, bo V

Spisek goni zamach, bo V kolumna czai się wszędzie. Czekiści ratują ZSRR przed zdradzieckim Zachodem, zdobywają Europę i rozprawiają z wrogim podziemiem. Wróg to nie tylko hitlerowiec, ale przede wszystkim ukraiński faszysta, Polak, Litwin i Fin. Czy to retrospekcja radzieckiego kina wojennego? Nie, to fabuła współczesnych rosyjskich seriali telewizyjnych, piorących mózgi młodych Rosjan. Jak pisze Robert Cheda, były analityk wywiadu i ekspert ds. WNP, w ich treści kryje się także odpowiedź na pytanie, dlaczego na Ukrainie pojawili się tacy terroryści, jak Striełkow i Bies-Biezler.

A glupki z Polski marza o noworosji czy tez panstwie slowian... Na szczescie to juz NANOrosja.

Portret użytkownika Wlodi

Tobie [...] sprano glowke.

Tobie [...] sprano glowke. Twoje wypowiedzi one nie interesuja mnie Twoj putol jest jak szczur zagoniony w naroznik, ciekawe co ta lajza zrobi. Ma do wyboru - wisiec na murach kremla lub wisiec na rynku w Hadze.

Portret użytkownika to nie ważne

Właściwie to amerykańskie

Właściwie to amerykańskie seriale też w jakimś stopniu piorą mózgi. Ale jak znasz jakieś dobre filmy to poleć. Ja widziałem już: "Karny batalion", "Specnaz", "Burzowe wrota".
 
A zpolskich "Misja Afganistan", Pełnometrąowy "Demony Wojny", i różne takie komediowe.

Portret użytkownika Włodi

Patrząc na życie w USA i

Patrząc na życie w USA i rozmawiając ze znajomymi stamtąd (Polakami i Amerykanami) a patrząc na życie w USSR wolę żeby jednak nad Europa latały samoloty "znienawidzonej" Ameryki.
 
Oczywiście Kremlusy zaraz się odezwą w obroonie czerwonego mongoła że ameryka to zło a raSSija to słowiańska dobroć... udławcie się tą waszą nazistowską roSSją, tfuuu...
 
 

Portret użytkownika Medium

Włodi napisał: Patrząc na

Włodi wrote:

Patrząc na życie w USA i rozmawiając ze znajomymi stamtąd (Polakami i Amerykanami) a patrząc na życie w USSR wolę żeby jednak nad Europa latały samoloty "znienawidzonej" Ameryki.
Czyli wolisz bardzo, ale to bardzo głodnego już drapieżnika.
Powodzenia!

Portret użytkownika januszek

 Czym podcierasz ?.W dalszym

 Czym podcierasz ?.W dalszym ciągu nie jesteś w tanie pojąć że Rosja nie jest żadną alternatywą dla UE i USA.Jakich argumentów trzeba użyć abyś ty i większośc użytkowników tej strony włącznie z Adminem to zrozumiała ?.Czy wasze poglądy     wypływają z jakiś głębszych przesłanek czy są li tylko protestem przeciw tej obecnej rzeczywistośći ?.Proszę o szczerą odpowiedż.                                                                                                                                        l

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Szczera odpowiedź jest taka,

Szczera odpowiedź jest taka, że zarówno Zachód to syjoniści, jak i Rosja to syjoniści... Nadzieja w tym, że jak się jedni wezmą za łeb z drugimi to Polska może na tym skorzystać...
Po za tym w obecnym zachodnim syjoniźmie degeneracja obyczajów jest porażająca a w Rosji nie. Tu sie pedałów głaszcze po odbytach a tam ich sie przesladuje jak próbują się obnażać ze swoją ułomnością. Po za tym hasła i działania depopulacyjne...Szkoda czasu na wyliczanie...
 Więc ja wolę żyć w świecie bez pedalstwa, nawet w biedniejszym ale otwartym i kultywującym tradycję, rodzinę i słowiańską moralność...
 Ja niezaleznie w jakim stystemie będę, dam sobie rady, bo  jestem kimś, kogo się szanuje za to co robię i kim jestem i nie muszę udawać kogos innego...
 Ruchy Putina są ostatnio wręcz szokujące jak z tymi Ukraińcami, co przekroczyli granicę Rosji gdzie zostali nakarmieni i pozostawiono im wolność wyboru Rosja, lub Ukraina...
 To są sygnały, że i naród Polski będzie własciwie potraktowany i będzie miał wybór...
Nikt z nas nie wie jak będzie, ale wszyscy za to wiemy w jakim gównie się znajdujemy i to gównie beznadziejnym...
Powiem tak: Po obaleniu komuny wpadliśmy z deszczu pod rynnę...
Teraz z kolei czas wracac pod deszcz...
To moja szczera odpowiedź...

Portret użytkownika koń który mówi

Sam siebie. Już dawno

Sam siebie. Już dawno pisałem, że jesteś Włodi. Zostałeś zdemaskowany i teraz nagle Włodi powrócił magicznie, żeby stwarzać pozory, że jest was 2 Smile
Kończ waść wstydu oszczędź.

Strony

Skomentuj