Samolot na energię słoneczną odbył pierwszy lot

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Energia słoneczna, bez wątpienia, prędzej czy później stanie się powszechna. Jednakże, jeśli już zaczęliśmy przyzwyczajać się do małych pojazdów, to samoloty słoneczne są nadal postrzegane jako ciekawostki. Niedawno jeden z tych samolotów firmy Bye Aerospace wykonał swój pierwszy udany lot. Ponadto podano pewne interesujące szczegóły dotyczące przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Samolot nosi nazwę Solesa z rodziny StratoAirNet, a testy przeprowadzono w pobliżu Regionalnego Lotniska Północnego Kolorado (Northern Colorado Regional Airport). Po pierwszym locie załogowym samolot wykonał kilka kolejnych odlotów z lotniska. Pierwszy lot trwał około godziny, a reszta została wykonana w celu wykonania lądowania i startu oraz śledzenia zachowania instrumentów pokładowych.

 

StratoAirNet ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 15 metrów, a wysokowydajne ogniwa słoneczne firmy SolAero, zainstalowane na skrzydłach, pozwalają na utrzymanie się w powietrzu tak długo, jak chcesz. Pierwszy lot próbny został obsadzony załogą, ale firma planuje unieruchomić samolot, lub, jak sami inżynierowie mówią, „satelitę atmosferyczną". Maszyna będzie używana do rozpoznania, dystrybucji Internetu, misji poszukiwawczych i ratunkowych, mapowania i tak dalej.

 

Ponadto okazało się, że Bye Aerospace opracowuje płaszczyznę słoneczną Sun Flyer 2 (przypomnieć należy w tym miejscu, że pierwsza wersja Sun Flyer w kwietniu tego roku pomyślnie ukończyła serię zadań testowych). Sun Flyer 2 jest opracowany wspólnie z firmą Siemens i będzie przeznaczony do transportu dwóch pasażerów.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj