Samochody elektryczne mogą wkrótce zdetronizować firmy naftowe

Kategorie: 

Źródło: Chevrolet

Ekonomiści oraz dziennikarze twierdzą, że samochody elektryczne mogą w niedalekiej przyszłości wyprzeć z rynku przemysł naftowy. Mimo tych zapewnień, póki co nie widać specjalnej zmiany.

 

Agencja ratingowa Fitch wysyła złowieszcze ostrzeżenia, spowodowane samochodami elektrycznymi. Póki co wydaje się być niemożliwe, by cały przemysł naftowy miał zniknąć za sprawą elektrycznych pojazdów.

 

Financial Times opublikował na podstawie raportów Fitch informację: "Przyspieszenie elektryfikacji infrastruktury transportowej będzie wysoce negatywne dla profilu sektora naftowego. W skrajnym scenariuszu samochody elektryczne zdobędą pięćdziesięcioprocentowy udział na rynku w ciągu dziesięciu lat, a jedna czwarta europejskiego popytu na benzynę może zniknąć".

Scenariusz zakłada także sytuację, w której nerwowi inwestorzy rozpoczną sprzedaż wszystkich swoich aktywów, dołączonych do firm naftowych. Raport Fitch przedstawia również pewien rodzaj zapętlenia: udzielanie pożyczek stanie się droższe, co będzie jeszcze bardziej stresujące dla inwestorów, którzy będą w dalszym ciągu sprzedawać, a kredyty nadal będą drożeć, co dodatkowo obniży wartość spółek naftowych.

Problem dotyczy nie tylko samych koncernów naftowych - przedsiębiorstwa energetyczne, które przez dziesięciolecia zarabiały na tradycyjnych elektrowniach paliwowych, mogą także zbankrutować. Samochody elektryczne mogą być wykorzystywane do przechowywania ogromnych ilości energii elektrycznej, co pomoże wyeliminować problem skokowej natury elektrowni słonecznych oraz wiatrowych.

Jednak artykuł jest komentowany jako skrajnie pesymistyczny scenariusz wobec firm naftowych, dodatkowo mało prawdopodobny. Jeden z dyrektorów firmy naftowej wypowiedział się, że chyba nastąpił przełom w cenach samochodów elektrycznych, gdyż stały się one osiągalne w krajach rozwijających się. Takie pojazdy mogą mieć duży wpływ na popyt na ropę, ale dodał także, że większym zagrożeniem dla jej popytu była poprawa efektywności zużycia paliwa w konwencjonalnych samochodach.

 

Nie ma jednak co ukrywać, jeśli samochody elektryczne będą dalej tanieć, z pewnością rynek doświadczy poważnych zmian. Produkcja Tesli Model 3 i Chevroleta Chevy Bolt ma rozpocząć się w 2017 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika arti

Przecież wystarczyłoby

Przecież wystarczyłoby stworzyć auto elektryczne o zasięgu max 300km, do tego stworzyć sieć stacji ładowania(tak jak stacji benzynowych). Jeżeli jeździlibysmy tylko w obrębie miasta na krótkich odcinkach ładowalibysmy auta w nocy w domu, jeżeli ktoś chciałby jechać dalej  to po przejechaniu np 250km, zatrzymywałby się na stacji wymieniał akumulatory i jechał dalej, czynność taka sama jak tankowanie. Reasumując auto elektryczne powinno mieć skuteczny zasięg do 300km i łatwo wymienialną baterie, w ten sposób koszty produkcji auta byłyby niższe.  Ale niestety tak się nigdy nie stanie, poczytajcie na temat auta elektrycznego jakiego testy były prowadzone w latach 90tych w USA, było to autko o zasięgu 200-250km, po testach wszystkioe auta przerobiono na żletki a projekt porzucono.

Portret użytkownika Joker

No w końcu przecierz wiadomo

No w końcu przecierz wiadomo ze do zjedzenia całych złóż ropy pozostało nie spełna 50 lat. Czy to takie nie oczywiste a może takie kraje jak Polska bedzie napierdalała... O nie .... Coś musi zostać ponieważ, ponieważ but ponieważ....

Portret użytkownika Taki

Czemu jest tak TRUDNO Zrobic

Czemu jest tak TRUDNO Zrobic Patent w Polsce? Bo pan Minister jest niedouczony Palant ktory mysli kategoriami Komuny. Takie Urzadzenie bedzie potrzebowal KAZDY Samochod,elektryczny.!!!! Ciekawe jak dlugo Takie debile beda na stanowiskach od ktorych zalezy Przyszlosc POLSKI. Od Roku 2030 w Niemczech beda dopuszczone do ruchu TYLKO Samochody Elektryczne,mozna sobie wyobrazic ile Forsy moze Polska zarobic TYLKO na tym Patencie jezeli Idioci przy Sterze zrozumieja Co To za Wynalazek!!!!!!! Trzeba to male Cudo produkowac w Polsce,A Wtedy wszyscy beda sie pchali do nas drzwiami i oknami.zeby To Cudo kupic 

Portret użytkownika Ractaros96

Do produkcji plastiku i

Do produkcji plastiku i sztucznych tkanin ciągle będzie potrzebna ropa i to jeszcze przez długi czas. Dopiero dominacja elektrycznych samochodów, elektrycznych samolotów (obecnie dopiero w fazie planowania, choć nie wiem czy nawet pojemniejsze akumulatory coś pomogą, bo zużycie paliwa w samolotach jest ogromne), likwidacja elektrowni na ropę oraz produkcja plastiku i tkanin z polimerów roślinnych (przy obecnym tradycyjnym rolnictwie jest to niemożliwe) doprowadzą do odejścia ropy w zapomnienie.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj