Samochody autonomiczne mogą być niebezpieczne przez aktywność słoneczną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż od lat mówi się, że przyszłość transportu to pojazdy autonomiczne, wciąż nie rozwiązano wielu problemów, które uniemożliwiają ich niezawodne działanie. Jedną z takich przeszkód są awarie spowodowane promieniowaniem słonecznym.

Burze magnetyczne, czyli nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego, spowodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, które wywołują zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego, mogą prowadzić do zaburzenia połączeń między satelitami a nawigacją GPS używaną w samochodach autonomicznych. Wówczas powstają błędy w informacjach o położeniu pojazdu, które zakłócają jego ruch.

 

Dyrektor Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych, Scott McIntosh, sądzi, że systemy pojazdów bezzałogowych nie mogą być zależne wyłącznie od systemu nawigacji satelitarnej GPS. Chociaż obecnie Słońce wykazuje mniejszą aktywność, to najpotężniejsze burze magnetyczne zrywają połączenia z satelitami. Ostatnie intensywne zmiany pola magnetycznego miały miejsce w kwietniu 2014 roku, a kolejne przewiduje się 11 lat później, czyli w 2023 roku.

Dziś twórcy zautomatyzowanych pojazdów głowią się nad tym, jak przechytrzyć Słońce i stopniowo odchodzą od nawigacji GPS. Wprowadzono już udoskonalenia, dzięki którym systemy nawigacyjne dronów opierają się głównie na czujnikach z impulsami laserowymi, które rejestrują najbliższe otoczenie i komunikują się bezpośrednio z systemem komputerowym. Z kolei informacje na temat tras coraz częściej przechowuje się w regularnie aktualizowanych mapach o wysokiej rozdzielczości.

 

Póki co naukowcy opracowali systemy zabezpieczające, które w razie wzmożonej aktywności słonecznej będą zatrzymywać pojazdy bezzałogowe. Chociaż twórcy systemów sztucznej inteligencji dla Uber Inc. informują, że ich pojazdy poradzą sobie z burzami magnetycznymi, to jak się to będzie miało do rzeczywistości przekonamy się za 5 lat.

 

 

Ocena: 

Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj