Sąd w Malezji zakazał chrześcijanom używania słowa "Allah"

Kategorie: 

www.sxc.hu
Do nietypowej sytuacji doszło w malezyjskim Sądzie Apelacyjnym, w którym podjęto decyzję o zakazie wykorzystywania arabskiego słowa "Allah" przez chrześcijan. Słowo to od poniedziałku może być używane jedynie przez muzułmanów, którzy stanowią niemal dwie trzecie populacji tego kraju.

 

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez trzech muzułmańskich sędziów a sędzia główny Mohamed Apandi Ali wyjaśnił, że słowo "Allah" nie jest integralną częścią wiary chrześcijańskiej. Jego zdaniem używanie tego słowa przez chrześcijan może spowodować "zamieszanie w społeczeństwie". Temat ten pojawił się w Malezji po raz pierwszy w 2009 roku, kiedy rząd zakazał katolickiej gazecie The Herald posługiwać się słowem "Allah" w odniesieniu do Boga. Jednak redaktor naczelny, wielebny Lawrence Andrew pozwał rząd i wygrał sprawę, co doprowadziło do zamieszek na tle religijnym.

 

Niedawna decyzja została podjęta ze względu na apelację malezyjskiego rządu który uważa, że posługiwanie się słowem "Allah" przez chrześcijan może zdezorientować muzułmanów oraz może zostać wykorzystywane do ich konwersji na Chrześcijaństwo. Prawnicy gazety The Herald tłumaczą, że słowo "Allah" jest używane w malezyjsko-językowej Biblii od 1731 roku

 

Wielebny Lawrence Andrew będzie odwoływać się od decyzji oraz stwierdził, że to słowo jest używane na Bliskim Wschodzie i w Indonezji zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów, natomiast chrześcijanie w Malezji, jako mniejszość, powinni być chronieni prawem. Dodał również, że słowo to jest używane od kilkuset lat, natomiast gazeta The Herald używa go od 19 lat i jakoś wszyscy żyli w pokoju.

 

 

Źródło: abcnews.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika devoratus

Obawiam się, że artykuł

Obawiam się, że artykuł trochę wprowadza w błąd.
Chrześcijanom nie zakazano używania/wymawiania słowa "Allah" - tylko nazywania "swojego" Boga tym samym imieniem co muzułmanie.

Z treści wynika jasno, że w tamtejszej biblii Bóg także nazywał się "Allah", co wprowadzało zamieszanie.

 

 

Portret użytkownika Poko

Bo oni by chcieli

Bo oni by chcieli wszystkiego: rytualny uboj zwierza i rytualny uboj chrzescijanina. Moze Polska faktycznie pokaze gdzie jest ich miejsce. Niemcy sie boja, Francuzi, W.Brytania... A Polacy "kupa Mosci Panowie" i nie dadza sie.

Portret użytkownika Poko

Poznalam pare egzemplarzy.

Poznalam pare egzemplarzy. Dziekuje, postoje. :/ Kretacze o mentalnosci pietnastolatka. I na ogol szkole koncza na podstawowce. Jednego znam, ktory jest fryzjerem damskim (!), ale nie moze obslugiwac kobiet, bo to grzech ! Paranoja! Powiedzial, ze jak bedzie mial corke i bedzie chciala wyjsc za niewiernego to ja zabije. I taki siedzi sobie w Europie i mnozy sie. Bo Europa juz sie boi i mu jeszcze placi
 

Strony

Skomentuj