Sąd w Gwatemali skazał byłego żołnierza za masakrę ludności cywilnej na 5160 lat więzienia!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Były żołnierz Gwatemali został oskarżony o udział w masowej zbrodni podczas wojny domowej w latach 1960-1996. Santos Lopez został skazany na 5160 lat więzienia!

 

Byłemu gwatemalskiemu żołnierzowi zarzucono udział w masakrze ludności cywilnej w wiosce Dos Erres w departamencie Peten w północnej części kraju. Santos Lopez jako członek elitarnej formacji zbrojnej Kaibiles został wysłany do wioski z misją namierzenia partyzantów. On i inni żołnierze niczego nie znaleźli, po czym zaczęli siłą wyciągać cywilów z ich mieszkań i gwałcić kobiety, a następnie wymordowali niemal wszystkich mieszkańców Dos Erres.

 

Do masowej zbrodni doszło w 1982 roku za panowania dyktatora Efraína Ríos Montta, którego oskarżono o ludobójstwo wobec Indian. W 2013 roku, gwatemalski wojskowy otrzymał wyrok 80 lat więzienia, lecz zmarł w kwietniu bieżącego roku.

Santos Lopez miał odpowiadać za śmierć 171 ludzi. Sąd skazał go na 30 lat więzienia za popełnione zbrodnie oraz kolejne 30 lat za każdą jego ofiarę, co razem daje aż 5160 lat. Lopez nie jest jednak jedyną osobą z takim wyrokiem – niektórzy byli żołnierze, którzy również brali udział w masakrze, zostali skazani na ponad 6 tysięcy lat więzienia. Te spektakularne wyroki mają jednak charakter wyłącznie symboliczny, gdyż tamtejsze prawo przewiduje maksymalnie 50 lat kary więzienia.

 

Według szacunków, podczas wojny domowej, która trwała w Gwatemali w latach 1960-1996, zginęło około 200 tysięcy ludzi, a 45 tysięcy kolejnych zaginęło. Masakra w wiosce Dos Erres była jedną z największych zbrodni, popełnionych w czasie tej wojny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj