Rzymianie wzmacniali cement pyłem wulkanicznym

Kategorie: 

gazeta.ru

Czasopismo PNAS opublikowało wyniki badań, opracowanych przez zespół badaczy pod kierownictwem Mary Jackson z University of California w Berkeley. Okazało się, że cement używany przez starożytnych Rzymian w konstrukcji budynków, był tak silny, bo zawierał dużą zawartość pyłu wulkanicznego, lawy i wody.

Analizie poddano cegły, pochodzące z Forum Trajana w Rzymie, zbudowane w latach 100 - 112. Eksperci badali cement, używając promieniowania synchrotronowego. Udało się ustalić, że Rzymianie do cementu dodawali lawę i pył wulkaniczny, pochodzący z Gór Albańskich (wł. Colli Albani). Chodzi o pozostałości działalności wulkanicznej, która trwała aż do około 1100 roku p. n. e.

 

Cement trzymano przez około 180 dni. W tym czasie zachodziły reakcje chemiczne, w wyniku których powstawały małe kryształy, zapewniające siłę wiązania pomiędzy cegłami. Tak więc, dzięki produktom, które powstały na skutek aktywności wulkanicznej możemy podziwiać budynki starożytnych Rzymian, które liczą dziś około 2 tys. lat.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Portret użytkownika walczak

nie chcę nic mówić, ale jak

nie chcę nic mówić, ale jak już wiele osób zauważyło ci naukowcy mają chyba problem z podstawami budowlanki. chociaż fakt, że teraz też ludzie maja problemy z cementem, choć nieco innej natury z racji że w sklepach jest masa jakichś takich produktów cementopodobnych, które de facto udają prawdziwe cementy. więcej w nich właśnie popiołu niż jakichkolwiek innych składników. także potem niech się nikt nie spodziewa, że coś z tego zbudowane postoi lata. dobry cement, czy kiedyś czy teraz jest podstawą

Portret użytkownika saba

Nie dodawano pyłu

Nie dodawano pyłu wulkanicznego do cementu! Tylko pył wulkaniczny był cementem - po dziś dzień robi się go wygrzewając margle w wysokich temeraturach.Oni mieli naturalny cement. Żenada - jak tacy naukowcy mają nas prowadzić w przyszłość, to ja wysiadam.

Strony

Skomentuj