Rzymianie wzmacniali cement pyłem wulkanicznym

Kategorie: 

gazeta.ru

Czasopismo PNAS opublikowało wyniki badań, opracowanych przez zespół badaczy pod kierownictwem Mary Jackson z University of California w Berkeley. Okazało się, że cement używany przez starożytnych Rzymian w konstrukcji budynków, był tak silny, bo zawierał dużą zawartość pyłu wulkanicznego, lawy i wody.

Analizie poddano cegły, pochodzące z Forum Trajana w Rzymie, zbudowane w latach 100 - 112. Eksperci badali cement, używając promieniowania synchrotronowego. Udało się ustalić, że Rzymianie do cementu dodawali lawę i pył wulkaniczny, pochodzący z Gór Albańskich (wł. Colli Albani). Chodzi o pozostałości działalności wulkanicznej, która trwała aż do około 1100 roku p. n. e.

 

Cement trzymano przez około 180 dni. W tym czasie zachodziły reakcje chemiczne, w wyniku których powstawały małe kryształy, zapewniające siłę wiązania pomiędzy cegłami. Tak więc, dzięki produktom, które powstały na skutek aktywności wulkanicznej możemy podziwiać budynki starożytnych Rzymian, które liczą dziś około 2 tys. lat.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika walczak

nie chcę nic mówić, ale jak

nie chcę nic mówić, ale jak już wiele osób zauważyło ci naukowcy mają chyba problem z podstawami budowlanki. chociaż fakt, że teraz też ludzie maja problemy z cementem, choć nieco innej natury z racji że w sklepach jest masa jakichś takich produktów cementopodobnych, które de facto udają prawdziwe cementy. więcej w nich właśnie popiołu niż jakichkolwiek innych składników. także potem niech się nikt nie spodziewa, że coś z tego zbudowane postoi lata. dobry cement, czy kiedyś czy teraz jest podstawą

Portret użytkownika saba

Nie dodawano pyłu

Nie dodawano pyłu wulkanicznego do cementu! Tylko pył wulkaniczny był cementem - po dziś dzień robi się go wygrzewając margle w wysokich temeraturach.Oni mieli naturalny cement. Żenada - jak tacy naukowcy mają nas prowadzić w przyszłość, to ja wysiadam.

Strony

Skomentuj