Rzeki na Alasce zmieniają kolor na czerwony

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Północna Alaska, znana z przepięknych krajobrazów i dzikich rzek, staje się areną ekologicznej katastrofy. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature wskazują, że wiele rzek w tym regionie stopniowo zmieniają kolor na czerwony, choć nie są zanieczyszczone przez przemysł ciężki. Przyczyna tego zjawiska jest zaskakująca i niepokojąca zarazem.

 

Według danych Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, aż 80% gleby na Alasce stanowi wieczna zmarzlina. To niezwykle gruba warstwa zamarzniętej ziemi, która od tysięcy lat pokrywała ten region. Niestety, wraz ze wzrostem globalnych temperatur, wieczna zmarzlina stopniowo topi się, uwalniając różne związki chemiczne.

 

Gdy wieczna zmarzlina zaczyna się topić, warstwa gleby może zamienić się w błoto, które nie będzie w stanie utrzymać ciężaru gleby lub roślinności znajdującej się nad nią. To może mieć katastrofalne skutki dla infrastruktury, budynków, dróg i rur na Alasce.

 

Ale to nie wszystko. Rozmrażanie wiecznej zmarzliny ujawnia również różne substancje organiczne, w tym pozostałości martwych roślin. W efekcie do atmosfery uwalniają się ogromne ilości metanu i dwutlenku węgla, potęgując efekt cieplarniany.

 

Co gorsza, naukowcy obawiają się, że topniejąca wieczna zmarzlina może uwolnić także starożytne wirusy i bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

Jednak największe zaniepokojenie budzi fakt, że topniejąca wieczna zmarzlina uwalnia również różne minerały, w tym metale ciężkie. Kiedy te substancje reagują z wodą i tlenem, do rzek trafiają kwasy i inne niebezpieczne pierwiastki.

 

Zabarwienie rzek było podobne do tego, które ma miejsce w przypadku kwaśnego odwadniania kopalń, jednak w rejonie dotkniętych rzek nie ma kopalni żelaza ani węgla. To skłoniło naukowców do postawienia hipotezy, że to właśnie rozmrażanie wiecznej zmarzliny uwalnia te minerały.

 

Analiza próbek wody z dotkniętych rzek wykazuje, że ich pH wynosi zaledwie 2,3. Dla porównania, średni poziom kwasowości w tych zbiornikach powinien wynosić około 8. Dominującym pierwiastkiem jest żelazo, które nadaje wodom charakterystyczny czerwony kolor.

 

Naukowcy nie są jeszcze w stanie określić, jakie dokładnie szkody wyrządzą w środowisku te zanieczyszczenia. Wiadomo jednak, że taka ekstremalnie wysoka kwasowość rzek jest zabójcza dla zdrowych systemów ekologicznych. Może to również wpływać na bezpieczeństwo wody pitnej w odległych regionach.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika RhumekFr

What are you allowed to do

@ Admin3

What are you allowed to do with Content?

Subject to the Prohibited Uses (see below), the Content License allows users to:


Use Content for free


Use Content without having to attribute the author (although giving credit is always appreciated by our community!)


Modify or adapt Content into new works

What are you not allowed to do with Content?

We refer to these as Prohibited Uses which include:


You cannot sell or distribute Content (either in digital or physical form) on a Standalone basis. Standalone means where no creative effort has been applied to the Content and it remains in substantially the same form as it exists on our website.


If Content contains any recognisable trademarks, logos or brands, you cannot use that Content for commercial purposes in relation to goods and services. In particular, you cannot print that Content on merchandise or other physical products for sale.


You cannot use Content in any immoral or illegal way, especially Content which features recognisable people.


You cannot use Content in a misleading or deceptive way.


You cannot use any of the Content as part of a trade-mark, design-mark, trade-name, business name or service mark.

 A zatem

https://cdn.pixabay.com/photo/2023/09/27/12/15/river-8279466_960_720.jpg

Wink

Portret użytkownika ba19

Prawdę napisałeś dlatego cię

Prawdę napisałeś dlatego cię  zminusowali , prawda boli w oczy  takie jest życie a Biblia to potwierdzą , i tak jest w każdej dziedzinie życia :

2 Tymoteusza 4:  Nastanie bowiem czas, gdy nie zniosą zdrowej nauki,+ lecz zgodnie z własnymi pragnieniami nagromadzą sobie nauczycieli, by im łechtali uszy;+  i odwrócą uszy od prawdy, a zwrócą się ku fałszywym opowieściom.+

Skomentuj