Rzeka lawy z ekwadorskiego wulkanu Wolf mierzy już 15 kilometrów

Kategorie: 

Źródło: @mondoterremoti (Twitter)

Erupcja wulkanu Wolf w Ekwadorze, rozpoczęła się 7 stycznia 2022 roku i trwa nadal nie zbliża się do swojego końca. Rzeka lawy wylewająca się z krateru, mierzy 15 km długości i znajduje się mniej niż 5 km od wybrzeża wyspy.

Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce jeszcze w 2015 roku. Była to pierwsza erupcja od sierpnia/września 1982 roku (VEI 1). Erupcje wulkanów to naturalne procesy na Wyspach Galapagos. Ministerstwo Środowiska, Wody i Przemiany Ekologicznej kontynuuje monitorowanie tego zjawiska w celu udokumentowania zmian, jakie mogą zachodzić w ekosystemie.

Lokalne władze zapewniają, że populacje legwanów, żółwi i ptaków żyjących w pobliżu wulkanu znajdują się na północ od krateru, gdzie odnotowano historycznie niewielką aktywność wulkaniczną. Oznacza to, że większość zagrożonych gatunków żyjących na Galapagos jest bezpieczna przed ekspansją wulkanu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj