Rzadkie zjawisko w USA - zakwitła Dolina Śmierci

Kategorie: 

Źródło: Internet

Najgorętsze i najbardziej nieprzyjazne człowiekowi miejsce na planecie – amerykańska Dolina Śmierci – okryła się dywanem rzadkich, wiosennych kwiatów. Władze Parku Narodowego  mają nadzieję, że to dopiero początek i być może będziemy świadkami "super kwitnienia".

 

Dolina Śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia, jest to najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie w lipcu 1913 roku temperatura osiągnęła rekordowe  56,7 °C. 

W październiku 2015 roku opady w Dolinie Śmierci przeszły najśmielsze oczekiwania. Spadło tam 3,8 l/m2 deszczu, co może wydawać się niewielką ilością, dopóki nie porównamy tego ze średnimi opadami na tym obszarze w ciągu roku, które wynoszą 5 l/m2. Taką ilość deszczu kalifornijska pustynia otrzymała do połowy lutego, a opady będą trwały jeszcze cztery miesiące. Władze Parku spekulują, że niezwykle mokra jesień i regularne opady, spowodowane występowaniem zjawiska El Nino, przyczyni się do rzadkiego zjawiska super kwitnienia - masowego kwitnienia roślin na tym obszarze.

Super kwitnienie w Dolinie Śmierci wystąpiło do tej pory jedynie dwa razy - w 1998 i 2005 roku. Zdarza się czasem, że na tym pustynnym obszarze kwitną kwiaty, jednak super kwitnienie jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, a wszystko wskazuje na to, że w tym roku możemy mieć z nim do czynienia. W zeszłym roku podobne zjawisko zaszło na pustyni Atacama w Chile - jednej z najsuchszych pustyń na świecie.

 

 

Źródła:

http://www.meteoprog.pl/pl/news/54518/

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/zakwitla-dolina-smierci-w-kalifornii,193951,1,0.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_%C5%9Amierci_(Kalifornia)

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika eva11

kiedys ludzie uwazali

kiedys ludzie uwazali zacmienie slonca za znak,
natura czynila wiele znakow...
nadal czyni tylko teraz ludzie jej pomagaja,
ale jak spojzec na rozwoj umyslowy czlowieka nie poszlismy zbyt do przodu,
dalej matoly wierza tym co steruja ich mysleniem!
a rozwoj technologi wcale nie oznacza ,ze nasz rozwoj przyspiesza,bo ciemnota taka sama jak byla,
ulepszylismy jedynie swoje zycie w sesie nie robienia zbyt duzo!
 

Skomentuj