Rzadkie zjawisko naturalne nad Wielkim Kanionem

Kategorie: 

Źródło: US National Park

Władze amerykańskiego parku narodowego Wielki Kanion, opublikowały zdjęcia, które potwierdzają wystąpienie rzadkiego tam zjawiska naturalnego zwanego inwersją.

 

Inwersja w meteorologii jest anomalią atmosferyczną występującą na różnych wysokościach. Jeśli w jej działanie dostaną się chmury, ciepłe powietrze pod spodem jest blokowane zimnem na wierzchu, nie dając mu się wymieszać. W niektórych przypadkach, prowadzi to do powstawania i utrzymywania się chmur o podstawie bardzo blisko ziemi.

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają takie właśnie zjawisko. Wykonali je turyści, 11 grudnia bieżącego roku.  Według tych, którzy regularnie odwiedzają Wielki Kanion, inwersja w tym regionie, występuje raz na 10 lat. Obecny zjawisko powstało jednak zaledwie rok po poprzednim.

Według władz parku narodowego, inwersję spowodowała mgła, która pojawiła się ostatnio w Arizonie wraz z ulewnymi deszczami. Następnie wilgoć zaczęła się gromadzić w Wielkim Kanionie. Chmury są dosyć trwałe, ale powinny się rozproszyć w ciągu najbliższych kilku dni.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj