Rzadkie zjawisko astronomiczne - nastąpi wyrównanie pięciu planet Układu Słonecznego

Kategorie: 

Źródło: Internet

Przed świtem, 20 stycznia będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne. Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Jowisz będą widoczne z Ziemi niemal w jednej linii, po przekątnej. To pierwszy raz, gdy dochodzi do takiego ustawienia w ciągu ostatnich 10 lat.

 

Pięć jasnych planet, które można zobaczyć gołym okiem będzie można oglądać mniej więcej przez miesiąc. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że planety te mają różne orbity i cykle roczne, takie ich ustawienie należy uznać za wyjątkowy pokaz natury.

 

Najpierw pojawi się Jowisz, a potem czerwony Mars. Następnie dołączy do niego Saturn, bardzo jasna Wenus, a na końcu najbliższy Słońcu Merkury. Jeśli ktoś nie zwykł patrzeć w niebo i ma problem ze znalezieniem tych planet można polecić wiele mobilnych aplikacji, takich jak darmowe SkEye albo Google Sky. Mogą to być bardzo pomocne narzędzia wskazujące gdzie patrzyć i identyfikujące jakie planety widać. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda dopisze i nie będzie chmur.

Poprzednie podobne wyrównanie można było obserwować od 15 grudnia 2004 do 15 stycznia 2005 r. Następne takie zjawisko przewidywane jest od 13 do 19 sierpnia bieżącego roku, ale wtedy Merkury i Wenus będą zbyt nisko, aby dało się je zobaczyć z półkuli północnej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ziel

Gdyby planety ustawiły sie w

Gdyby planety ustawiły sie w jednej lini względe podkreślam względem słońca to by wywołało wstrząsy na ziemie przez olbrzymią grawitacje którą z jednej strony wywiera słońce a z drugiej gazowe olbrzymy, lecz tak sie nie stanie bo planety nigdy nie ułożą sie w jednel lini względem słońca one układają sie w jednej lini względem ziemi, czy to tak trudno sobie wyobrazić? Ktoś napisał że stacja kosmiczna pędzi ileś tam tyś km na godzine i ze jak astronauta wyjdzie na spacer kosmiczny to powinna mu stacja uciec, bzdura stacja nadała pęd astronaucie i poruszają sie z tą samą prędkośćią tak jak atmosfera ziemska z ruchem obrotowym ziemi, jakby tak było jak piszecie to by helikopter uniesiony w powietrze na równiku stojący w miejscu poruszał sie ponad 300km/h.

 

Portret użytkownika Patriota

Jakie stać.? Co wy piszecie.?

Jakie stać.? Co wy piszecie.? Przecierz to nie będzie miało żadnego wpływu na naszą planetę tym bardziej, że te planety nie będą w lini tylko tak to będzię wyglądało z ziemi. Czasami wydaje mi się czytając niektółre głupoty że niektórzy chcieli by takiej katastrofy, ggdyż dobrze wiadmo że nic nie może się stać ale oni swoje.

No music, no life.

Portret użytkownika Israfel

Przepraszam, że Was

Przepraszam, że Was rozczaruję, ale:
PLANETY NIE ZNAJDĄ SIĘ W LINII PROSTEJ!!!
 
Planety w Układzie Słonecznym są w takich pozycjach:
 

 
Co widziane z Ziemi może wydawać się linią prostą:
 

UWAGA! Wrzućcie sobie obrazki w pełnym rozmiarze na ekran (klikając na kazdym z nich), bo zostały obcięte i nie widać wszystkich planet w treści posta!
Tak na prawdę 5 planet po prostu znajduje się po tej samej stronie Słońca i o żadnej linni prostej nie mam mowy. Tylko pozornie, gdy sprowadzimy to do dwóch wymiarów.
 
To trochę tak, jak gdyby z powierzchni lustra wody oglądać kilkanaście żaglówek pływających po jeziorze i twierdzić, że są w jednej linii (bo żadna z nich nie jest wyżej, lub niżej niż pozostałe.
 
Więc o jakichkolwiech trzęsieniach i wybuchach wulkanu, innych nie powinno być mowy, a jeżeli takie nastąpią, to z pewnością nie przez układ planet.
 
Napiszę po raz kolejny. Chcąc poznać prawdę, sprawdzajcie fakty i myślcie, a nie podniecajcie się uproszczonymi modelami i tym co ktoś napisze.
 
Życzę wszystkim dobrej nocy :).

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika jasnowidz

drogie przedszkolaki - masa

drogie przedszkolaki - masa słońca to 99,99   masy całego układu słonecznego - to co te planetki mają za masę aby wywrzeć jakieś anomalie na słońcu ?     to jak grawitacja mrówki na słonia  - kumacie ?    

Strony

Skomentuj