Rzadkie polarne chmury stratosferyczne widziano nad Holandią

Kategorie: 

Źródło: Jacob Kuiper

W Boże Narodzenie w Holandii zaobserwowano nietypowe obłoki. To tak zwane polarne chmury stratosferyczne zwane przez meteorologów PSC. Występują one przeważnie w obszarach podbiegunowych dlatego ich pojawienie się w Europie jest uważane za anomalię.

 

Mieszkańcy Holandii mogli zobaczyć niezwykły spektakl natury. Ci, którzy w Boże Narodzenie rano spojrzeli na niebo, mogli ujrzeć zadziwiający obraz, chmury, które płynęły migocząc na różne kolory. 

 

Polarne chmury stratosferyczne występują bardzo wysoko nad ziemią, zwykle ich pułap to 15 do 25 km. Jest to dużo wyżej niż latają nowoczesne odrzutowce. Często towarzyszy im zjawisko iryzacji, które sprzyja mienieniu się chmur wszelkimi kolorami widma słonecznego.

Co do zasady, stratosfera jest wolna od chmur i całkowicie przejrzysta. Odległość między cząsteczkami wody jest tam zbyt duża, aby powstawały tam często chmury. Jednak, gdy temperatura spada do -85 ° C, nieliczne cząsteczki wody tam się unoszące, mimo wszystko zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc kryształy lodowe, które potem dają początek polarnym chmurom stratosferycznym.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ola

Niebo moze byc kolorowe tylko

Niebo moze byc kolorowe tylko od promieni slonecznych (taka tecza), albo od chemii.
Poza tym, jezeli poszla w swiat taka informacja (gdzie de facto nie powinna), to jest to dorobienie teorii pod te dziwne zjawiska i jest to zamierzone. W sensie, nie da sie tego ukryc, to wmawia sie ludziom takie pierdoly, a zobaczccie sobie na ksztalt chmur (walki w rownych odstepach) i juz widac ze cos nie teges.

Portret użytkownika Roni Tornado

Wiesz co, kilkanaście lat

Wiesz co, kilkanaście lat temu nie widziałam takich dziwów na niebie jak teraz od paru lat. Wcześniej chmury miały normalne kolory - w dzień białe lub bardziej granatowe, a o zachodzie czy wschodzie Słońca - były niczym "rozpalone" pastelowymi, ciepłymi barwami od światła słonecznego (fiolet, róż, żółty, pomarańczowy, czerwony).

Skomentuj