Rzadka parada planet będzie widoczna na porannym niebie. Następna dopiero w 2040 roku

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Ten tydzień przyniesie nam niezwykły pokaz na nocnym niebie, kiedy pięć planet – Jowisz, Saturn, Merkury, Neptun i Uran – ustawiają się na jednej linii. Będzie to zjawisko, które można zobaczyć gołym okiem 17 czerwca we wczesnych godzinach porannych. Aby uzyskać najlepszy widok, będziemy potrzebować bezchmurnego nieba, a lornetka lub teleskop będą pomocne.

Rankiem, na godzinę przed wschodem słońca, powinniśmy skierować swój wzrok na wschód. Jowisz, najjaśniejsza z pięciu planet, będzie łatwo widoczny. Patrząc nieco wyżej i w prawo, zauważymy Saturna nad południowo-wschodnim horyzontem. Choć będzie wydawał się ciemniejszy i mniejszy od Jowisza, nadal będzie widoczny gołym okiem.

 

Merkury będzie trudniejszy do zauważenia, ponieważ będzie tuż nad horyzontem, poniżej i na lewo od Jowisza. Natomiast Neptun i Uran, najbardziej odległe i najciemniejsze planety na niebie, będą wymagały czystego nieba wolnego od zanieczyszczenia świetlnego i prawdopodobnie pomocy lornetki lub teleskopu. Neptun będzie mniej więcej w połowie drogi między Jowiszem a Saturnem, a Uran będzie w połowie drogi między Jowiszem a Merkurym.

Jest to niezwykłe zjawisko, kiedy z Ziemi będziemy mogli zobaczyć te planety blisko siebie na niewielkim obszarze nieba. Taka linia planet to zjawisko rzadko występujące, więc warto skorzystać z okazji. Kolejne takie wyrównanie pięciu planet nastąpi dopiero 8 września 2040 roku.

 

Specjalne aplikacje mobilne mogą pomóc w identyfikowaniu i lokalizowaniu planet na niebie. Mimo że najbardziej spektakularny widok będzie 17 czerwca, przez kilka dni przed i po tej dacie również będzie można obserwować to zjawisko, chociaż planety mogą świecić nieco słabiej.

 

To rzadkie zjawisko jest jednym z tych magicznych momentów, które przypominają nam o niesamowitej skali i pięknie naszego kosmicznego sąsiedztwa. Biorąc pod uwagę, że takie wydarzenia nie zdarzają się często, warto wykorzystać szansę i doświadczyć tego niesamowitego spektaklu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj