Rząd Szkocji zupełnie zakazał upraw GMO

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Okazuje się, ze nie wszystkie rządy w UE odnoszą się entuzjastycznie do upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie. Do grona przeciwników tej potencjalnie ryzykownej biotechnologii dołączyła właśnie Szkocja. Ustawodawstwo UE pozwala krajom członkowskim ustalać we własnym zakresie, które obszary nie będą mogły być obsiewane GMO. Na mocy tego prawa uprawy zmodyfikowanych genetycznie roślin będą w Szkocji zupełnie zakazane.

 

Szkocki rząd obawia się, że dopuszczenie takich upraw zepsuje dobrą opinię o szkockim rolnictwie i produktach eksportowych, na przykład szkockiej whisky. Gdyby konsumenci odwrócili się od tych produktów gospodarka Szkocji mogłaby stracić cześć z wartego 14 miliardów funtów sektora spożywczego.

 

Technologia GMO wydawała się początkowo odpowiedzią na rosnącą liczbę ludności, ale wkrótce okazało się, że nie jest tak neutralna dla środowiska jak się twierdzi. Dochodzi do skażeń środowiska w postaci transferu genów do niemodyfikowanych roślin, na przykład na skutek wiatru. Na dodatek rośliny GMO są opatentowane, czyli rolnicy powinni stosować co roku nasiona kupowane od producenta, a nie zostawiać sobie część plonu do wysiania. Można sobie wyobrazić sytuację, w której skażenie transgeniczne będzie uważane za dowód przeciwko farmerowi o złamanie patentu. Zresztą było już sporo takich procesów w USA.

 

Nie można też nie wspomnieć o rzekomych onkologicznych problemach jakich nabawiły się zwierzęta laboratoryjme, które były karmione GMO. Słysząc takie doniesienia trudno się dziwić, że ludzie unikają zakupu produktów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. W USA zabroniono informować o obecności GMO w składzie produktów spożywczych, a w Europie wręcz przeciwnie, niektórzy producenci żywności na braku związku ich produktów z GMO tworzy się kampanie marketingowe.

W Polsce wręcz przeciwnie do Szkocji, niedawno zalegalizowano GMO. Stosowne ustawy wyprodukował obecny jeszcze sejm, a przyklepał je były już Prezydent Komorowski. Oficjalnie wolno prowadzić uprawy tylko w tunelach lub szklarniach i podlegają one rejestracji, ale jednocześnie dopuszczono do obrotu nasionami GMO, więc kto wie co obecnie rośnie na polskich polach.

 

 

Źródła:

http://news.scotland.gov.uk/News/GM-crop-ban-1bd2.aspx

https://www.newscientist.com/article/dn26722-europe-set-to-allow-individual-nations-to-ban...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika misogi

@Funky Koval "Jako naród

@Funky Koval
"Jako naród polski powinniśmy obalić reżim obecnej klasy politycznej i powołać zesapół naprawczy. Następnie kapłani Kościoła Katolickiego powinni szybko zwołać narodową modlitwę różańcową o uwolnienie Polski od złych duchów i od innych mocy które zniewoliły Polaków."
 
Skutkiem tego uwolnienia powinno być całkowite wyeliminowanie wszelkich żydowskich guseł i delegalizacja globalizujących organizacji jak: kk, świadków jehowy i innych. Te 1000 lat historii to nic. Nasze dzieje są dużo starsze i piękniejsze. Tylko dziedzictwo Przodków Słowiańskich stanowi zdrową i naturalną odpowiedź dla wszelkich najedźców.
 

Portret użytkownika Funky Koval

Jako naród polski powinniśmy

Jako naród polski powinniśmy obalić reżim obecnej klasy politycznej i powołać zesapół naprawczy. Następnie kapłani Kościoła Katolickiego powinni szybko zwołać narodową modlitwę różańcową o uwolnienie Polski od złych duchów i od innych mocy które zniewoliły Polaków.

Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kon­taktują. Albert Einstein

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Mat

Jest jeszcze gorzej. O dawna

Jest jeszcze gorzej. O dawna do Polski sprowadza się paszę dla zwierząd hodowlanych, która głównie opiera się na składnikach GMO. W praktyce to oznacza, że nawet kurczaki zagrodowe i inne zwierzęta hodowane w warunkach naturalnych są karmione tym paskudztwem. Geszefciarze z Monsanto i podobnych organizacji przestępczych doskonale wiedzą jak obchodzić ustawy i inne pozory demokracji.

Portret użytkownika Hjdjjd

Mat napisał:Jest jeszcze

Mat wrote:
Jest jeszcze gorzej. O dawna do Polski sprowadza się paszę dla zwierząd hodowlanych, która głównie opiera się na składnikach GMO. W praktyce to oznacza, że nawet kurczaki zagrodowe i inne zwierzęta hodowane w warunkach naturalnych są karmione tym paskudztwem. Geszefciarze z Monsanto i podobnych organizacji przestępczych doskonale wiedzą jak obchodzić ustawy i inne pozory demokracji.

Błąd, nie tylko dla zwierząt

Skomentuj