Rząd PiS ogłosił „Polski Ład”

Kategorie: 

Źródło: Internet

Stało się! Polski rząd po tygodniach zapowiedzi, w końcu ogłosił swój plan na Polskę po pandemii COVID-19. Roi się w nim od obietnic socjalnych, ale czy na pewno wszyscy będą z tego programu odbudowy zadowoleni?

Program „Polski Ład”, zaprezentowany został w sobotę 15 maja o godz. 10:00. Początkowo planowano to na 20 marca, ale ze względu na skalę trzeciej fali pandemii COVID-19, prezentacja nowej wizji Polski, została przełożona.

Już wcześniej rząd wprowadzając opinię publiczną w temat, zapowiedział, że „Polski Ład”, będzie oparty na kilku filarach:

Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, jest „to wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego, tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy.”

Wszystko ma być finansowane ze środków europejskich, w tym ze słynnego już, wartego 770 miliardów złotych, Funduszu Odbudowy oraz z budżetu państwa. Ma to pozwolić przebudować Polskę w sposób bezprecedensowy w ciągu ostatnich 30 lat

Teraz wiadomo już konkretnie, co kryje się za tymi szczytnymi hasłami.

Jeśli chodzi o opiekę medyczną, to rząd od 2023 roku, chce przeznaczać na służbę zdrowia 6% PKB, czyli około 150-160 miliardów złotych. Do 2027 roku, ma to być 7% PKB, czyli około 200 miliardów złotych.

Rząd chce postawić na kształcenie lekarzy i pielęgniarek, na sprowadzanie Polaków pracujących w zagranicznych szpitalach do naszego kraju. Zostaną utworzone: Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali, które mają zająć się przebudową polskich placówek medycznych. Powstanie Ustawa o Jakości Świadczeń Medycznych, Fundusz Odszkodowawczy, 24-godzinne dyżury lekarskie w każdym powiecie, udzielające pierwszej pomocy. Zostanie rozbudowana Sieć Onkologiczna i Sieć Kardiologiczna, które usprawnią leczenie skoordynowane. Planowane jest także uruchomienie Ośrodka Obsługi Pacjentów.

Jeśli chodzi o pracę, płacę i podatki, to rząd planuje już na pierwszym etapie wdrażania „Polskiego Ładu”, stworzyć 500 tysięcy nowych miejsc pracy. Zlikwidowany zostanie degresywny system podatkowy. Do 30 tysięcy złotych, zostanie podwyższona kwota wolna od podatku. Oznacza to, że 2/3 wszystkich emerytur, nie będzie już opodatkowanych. Inaczej: każda emerytura do 2 500 złotych, będzie bez podatku. Każdy emeryt, który pobiera świadczenie do wysokości 2 500 złotych, zyska w skali roku 2 000 złotych netto. Każdy, kto osiągnął wiek emerytalny, ale nadal chce pracować, będzie otrzymywał płacę bez podatku. Bez podatku będzie także płaca minimalna. Każdy, kto otrzymuje płacę minimalną, zyska w skali roku 1 650 złotych netto. Na nowym systemie podatkowym zyska 18 milionów Polaków.

Rodzice otrzymają 12 000 złotych do "elastycznego" wykorzystania na drugie, trzecie i kolejne dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

Druga stawka podatkowa zostanie podniesiona z 85 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych. Zostaną zniesione umowy śmieciowe. Planowany jest jeden model kontraktu pracy.

Dla osób biorących kredyt mieszkaniowy, przewidywane jest udzielanie gwarancji bankowej do 100 tysięcy złotych. Mieszkania będą zatem bez wkładu własnego. Dla rodzin z dziećmi posiadających kredyt mieszkaniowy, od drugiego dziecka planowana jest spłata części kredytu z państwowych środków. Jeśli ktoś ma 6 dzieci, to wysokość spłaconego kredytu wyniesie co najmniej 150-160 tysięcy złotych.

Możliwa stanie się także budowa małych domków o powierzchni od 70 do 90 metrów kwadratowych, bez zezwoleń i wszelkiej biurokracji. Potrzebny będzie jedynie grunt. Koszt budowy takiego domu ma być niższy niż 100 tysięcy złotych.

Rząd chce pomóc artystom, tworząc dla nich specjalny system świadczeń emerytalnych. Planuje też wprowadzić w szkołach dwa rodzaje lekcji historii: historię Polski i historię powszechną. Ma zostać odbudowany Pałac Saski.

Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe, mają powstać do 2030 roku.

Wielki plan przebudowy kraju zaprezentowany przez PiS, wzbudza wiele kontrowersji, z uwagi na to, że znakomita większość środków na ten cel, ma pochodzić z europejskiego funduszu pocovidowej odbudowy, który może zagrażać naszej suwerenności, czyniąc nasze państwo w przyszłości zakładnikiem kaprysów eurokratów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Alzabo

czyli koszt prowadzenia

czyli koszt prowadzenia działalności dla jednoosobowej firmy osiągającej dochody na poziomie 85tys wzrośnie w skali roku o jakieś 5tyś pln - wygląda na kolejny krok mający doprowadzić do likwidacji/nieopłacalności u mikroprzedsiębiorców.. nie udało się z testem przedsiębiorcy, z lockdawnem, to zwiekszy się koszty..

Portret użytkownika Quark

"Brutto" czyli przed

"Brutto" czyli przed opodatkowaniem . Zaś kwota wolna od podatku to suma nie podlegająca fiskusowi . Jeśli przykładowo (według nowego prawa) zarobisz rocznie 30.000 zł to nie zapłacisz podatku dochodowego . Czyli zaoszczędzisz 18% tej sumy = 5400 zł a do tej pory z owych 30.000 zł zostawało Ci 24.600 zł i dopiero od tej sumy naliczano pozostałe składki ubezpieczeniowe i rentowe.

Portret użytkownika ARTUR

Nowy ład jest oparty na tak

Nowy ład jest oparty na tak głupich założeniach że tylko dureń może uwierzyć że będzie lepiej . Napisany za granicą przez obce siły NWO tworzy podstawę do zniewolenia ludzi a ich dzieci sprowadza do wyrobników mieszkających w slamsach ze sklejki . Słuchając tego wszystkiego odniosłem wrażenie że Gierek był geniuszem bo nawet pomimo iż wszyscy kradli to każdy pracował , zarabiał i budował ale nie drewniane chaty lecz budynki które służą już 3 pokoleniu gdyż nadają się do przeróbki a nie wyburzenia .

Portret użytkownika kris001

Budynki z drewna spełniają

Budynki z drewna spełniają wszystkie normy ekologiczne,zdrowotne, produkt naturalny. współczynnik przenikania ciepła najniższy . zalety można wymieniać bez końca.Jeżeli ktoś nie popiera takiego rozwiązania to albo nie posiada wiedzy albo go nie stać na taki dom.Niemcy budują solidnie  i obecnie bardzo dużo właśnie z drewna nowoczesne domy.

Portret użytkownika Lommo

Pojęcia nie masz i drewnianym

Pojęcia nie masz i drewnianym budownictwie. Można je  z łatwością przerabiać i remontować przez pokolenia. Ale system budowy musi być typu zachodniego. A nie polskie badziewia bez pojęcia. W USA są w obrocie nieruchomości domy drewniane szkieletowe w wieku 200 i więcej lat. Zadbane w dobrych dzielnicach chodzą po kilka milionów dolarów. Byłem kiedy na Wyspach Owczych i tam jest dom drewniany zbudowany za czasów Mieszka I w Polsce , i do dziś jest zamieszkany. U mnie na wsi natomiast poniemieckie murowane pseudo solidne domy murowane są już tak popękane że się zawalają, a te które jeszcze stoją to popodpierane że wszystkich stron kółkami. Na dodatek tego murowanego poniemieckiego badziewia nawet w lekkie zimy ludzie nie mogli ogrzać.

 

Portret użytkownika ARTUR

Najpierw należy pomyśleć

Najpierw należy pomyśleć dlaczego deweloperzy stawiają osiedla na solidnych fundamentach , murowane i ocieplone a chcącym budować dom jednorodzinny oferuje się drewniany badziew ala Indie który na dodatek jest głośny jak blacha na dachu która strzela z różnicy temperatur . Przy rodzinie z 2 dzieci domek z poddaszem o powierzchni 70 m to gołębnik , a jeżeli dzieci są już duże i nie mają możliwości aby się znów zadłużyć jak rodzice aby do końca życia spłacać mały domek to życie wewnątrz przypomina indyjskie lub angielskie slamsy . Jeśli ktoś myśli jedynie tu i teraz a nie co będzie za lat 20 z jego rodziną to faktycznie zasługuje na taki dom , w przeciwnym wypadku lepiej jest wynajmować bo przynajmniej można zabezpieczyć dzieci a nie obroty banków .

Portret użytkownika kris001

Deweloperzy budują solidnie ?

Deweloperzy budują solidnie ??? Myślę że nie wiesz co mówisz! Deweloper jest to człowiek interesu i  od tego trzeba zacząć. Kupuje tanio ziemię , czyli gzie ? przy autostradzie , na wysypiskach śmieci itp...Na wysypiskach tam gdzie śmieci rozkładają sie latami i wydzielają sie toksyczne substancje to zapewne jest zdrowe środowisko. 

Strony

Skomentuj