Rząd Chin chce pokryć największe miasta gąbką, aby zapobiec powodziom

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Powodzie w Chinach nadal są źródłem wielu ludzkich dramatów. Specjaliści są zdania, że zmiany klimatyczne z roku na rok pogarszają sytuację, dlatego chiński rząd zdecydował się na stworzenie „miast-gąbek”, które będą pochłaniać nadmiar wody.

W miesiącach letnich na całym obszarze Chin występuje pora deszczowa, która każdego roku wiąże się z niebezpiecznymi powodziami. W samym 2010 roku w wyniku powodzi w Chinach zginęło 800 osób, a kolejnych 300 ludzi uznano za zaginionych. Nic więc dziwnego, że Chiny poważnie traktują kwestię zmian klimatycznych i szukają nowych sposobów na przeciwstawienie się im.

 

Uważa się, że jedną z konsekwencji globalnego ocieplenia są coraz częstsze i bardziej dotkliwe powodzie. Nieustające deszcze są szczególnie problematyczne w dużych, zatłoczonych miastach. Właśnie dlatego chiński rząd inwestuje we wszelkie możliwe technologie pochłaniające nadmierną ilość wody, a przykładem może być inicjatywa nazwana jako „sponge city”. 

Od 2015 roku w Szanghaju, Wuhanie oraz Xiamenie testuje się substancje o jak największej absorpcji wody. Ambitny cel Chińczyków zakłada, że do 2020 roku aż 80 % obszarów miejskich zostanie pokryte materiałami pochłaniającymi wodę. Dodatkowo magazynowana woda nie ma się marnować – 70 % oczyszczonej deszczówki będzie zdatne do użytku.  

 

W sumie aż 30 miast, które zaangażowały się w projekt, otrzymało dofinansowanie w wysokości 12 miliardów dolarów. Jedynie 20 % tej kwoty finansuje rząd, ponieważ resztę przekazali prywatni inwestorzy. Już wkrótce na dachach budynków zostaną zamontowane gąbki, które być może załagodzą skutki powodzi w chińskich miastach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

"W miesiącach letnich na

"W miesiącach letnich na całym obszarze Chin występuje pora deszczowa. Dodatkowo magazynowana woda nie ma się marnować – 70 % oczyszczonej deszczówki będzie zdatne do użytku." No dobrze, ale w jakim tempie będzie pochłaniana woda i użytkowana?, jeśli 75% będzie wchłaniana a wykorystywana w 10-15% do dalej będzie się magazynować".

Skomentuj