Ryż w Chinach był uprawiany już 10 tysięcy lat temu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chińscy archeolodzy zdołali określić wiek kilku łodyg ryżu, które znaleziono w mieście Shanshan we wschodniej części prowincji Zhejiang. Jak się okazało, wiek roślin wynosi około 9400 lat. Jest to najstarsza pozostałość hodowlanego ryżu na świecie.

 

Według genetyki, roślina, która jest najważniejszym produktem spożywczym dużej części populacji świata, została udomowiona około 10 tysięcy lat temu w Azji Południowo-Wschodniej. Jednak znaleziska archeologicznie, które udało się zdobyć w ten dziedzinie, miały jedynie połowę tego wieku.

 

W prowincji Zhejiang archeolodzy znaleźli ślady starożytnej osady, która istniała około 8-10 tysięcy lat temu. Łodygi ryżu znajdowały się wśród rozbitych garnków. Pozostałości roślin zachowały się w nieciekawym stanie, więc datowanie znaleziska dokonano na podstawie obecnych w pobliżu naczyń ceramicznych, a dokładniej na podstawie występującego na nich osadu.Dziki ryż rośnie na mokradłach, a jego liście zawsze mają dostęp do wody. Liście ryżu udomowionego znajdują się w dużej odległości od wody, dlatego też zwijają się w spirale, co chroni je przed wilgocią. Taki sam kształt posiadały liście znalezione w Zhejiang.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet1
Portret użytkownika Scarlet1

Komentarze

Skomentuj