Ryby tracą kolor, gdy rafy koralowe kurczą się i bieleją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zbiorowiska ryb na słynnej Wielkiej Rafie Koralowej w Australii mogą stać się mniej kolorowe, gdy ocean się ociepli i nastąpi bielenie koralowców. Tak przynajmniej wynika z nowego australijskiego badania, które analizuje zmiany w zdrowiu rafy, typach koralowców i populacjach ryb na przestrzeni trzech dekad.   

 

Przyszłe rafy koralowe mogą nie być już tak kolorowymi ekosystemami jak obecnie. Wyniki wieloletniej analizy sugerują, że rafy mogą znajdować się w krytycznym punkcie przejściowym i mogą stać się znacznie mniej kolorowe w nadchodzących latach. Badanie, kilka tygodni po tym, jak Wielka Rafa Koralowa została uderzona przez kolejne masowe wybielanie spowodowane rosnącą emisją dwutlenku węgla, które skupiło się na rafach wokół wyspy Orfeusz, znajdującej się w środku największego systemu raf koralowych na Ziemi.

 

Poprzednie incydenty bielenia koralowców poważnie zmieniły skład raf koralowych na tym obszarze, a utrata miękkich i rozgałęzionych koralowców była prawdopodobnym czynnikiem wyginięcia coraz rzadszych, jaskrawych ryb - czytamy w badaniu.  Ponieważ te złożone koralowce stają się rzadsze, społeczności ryb mogą przygasać na przyszłych rafach dotkniętych zmianami klimatu. W ramach badań przeanalizowano różnorodność kolorów występujących w społecznościach ryb rafowych i powiązano to z typami siedlisk, w których żyją te ryby.  

Niezależnie od tego, czy ryby mają jasne kolory, aby wyróżnić się i przyciągnąć partnera, czy neutralne odcienie, aby wtopić się w otoczenie i uniknąć drapieżników, ich ubarwienie jest naturalnie związane z rafami koralowymi, które zamieszkują. Zgrupowania ryb w zdrowych częściach rafy z dużą ilością złożonych koralowców porównano z innymi obszarami zdominowanymi przez masywne, pokryte skorupami koralowce powstałe po silnych wstrząsach, takich jak fale upałów i cyklony, oraz ze zdegradowanymi rafami z niewielką liczbą koralowców porośniętych glonami.

 

Odkryto, że wraz ze wzrostem ilości strukturalnie złożonych koralowców na rafie wzrasta różnorodność i gama kolorów żyjących w nich i wokół nich ryb, ale wraz ze wzrostem pokrywy sodowych alg i martwych koralowców różnorodność kolorów zmniejsza się, stając się bardziej uogólnionym, monotonnym wyglądem. Nie wróży to dobrze rybom rafowym w cieplejszych wodach. Dlatego przeanalizowano 27 lat wiedzy na temat społeczności ryb na rafach wokół wyspy Orfeusz, aby sprawdzić, czy tendencje te utrzymują się w czasie.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Global Change Biology.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Naukowiec

Za mało jest pigmentu w

Za mało jest pigmentu w wodzie, to samo dzieje się z ludźmi, gdy nie mają pigmentu, stają się albinosami. Farba bez pigmentu również jest biała. Być może, morze zostanie zaszczepione dawką mRNa i każda cząstka wody zacznie wydzielać pigment, to wytworzy cały brakujący koloryt, i świat zostanie uratowany, będzie powrót do normalności, jaki obecnie obserwujemy, po akcji szczepień. Ludzkie komórki wytwarzać zaczęły białko pigmentacyjne, dlatego pandemia pofolgowała, gdyż ludzkie ciała zarumieniły się, nabrały koloru pigmentacyjnego w odcieniu mRNA, genetycznie uwarunkowanego. Naukowców opinie są bardzo potrzebne ludzkości, bo w czasach powszechnego zidiocenia mas ludzkich oni są jedynym światłem w ciemności, któremu jakby cudem udało się uniknąć zidiocenia poszczepienno-poronno-zakrzepo-pigmentacyjnego. Dziękuję za uwagę.

Portret użytkownika syriues

To jest spowodowane

To jest spowodowane nadkwaśnością 

Chemtrailsy geoinzynieria

Kto winny?

Bogaty

Dlaczego 

Bo bawi się pogoda dla swoich potrzeb finansowo ideologicznych

Wniosek

Zabrac wladze bogatym

Dlaczego?

Bo niszcza ziemię i nas

Portret użytkownika Q

Acha , tylko "oni" są winni a

Acha , tylko "oni" są winni a nie cała ludzkość tak ? Pewnie to bogacze wlewają ścieki do rzek albo do oceanów (przyjrzyj się manufakturom w biednych krajach) , pewnie to bogacze palą śmieci na wyspach w krajach żyjących z turystyki skąd ten syf spływa do mórz , pewnie to bogacze palą w piecach byle czym i byle jak oraz topią odpady w oceanach .. ? 

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Skomentuj