Ruchy wewnętrznego jądra Ziemi wydłużają nasze dni

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Czy zauważyłeś, że dni stają się coraz dłuższe? Naukowcy potwierdzają, że długość dnia na Ziemi rośnie i twierdzą, że przyczyną jest obrót wewnętrznego jądra naszej planety. Gęste, metaliczne jądro Ziemi porusza się obecnie w przeciwnym kierunku do powierzchni. Zmiany te mogą zmienić długość dnia o ułamki sekundy.

 

Najnowsze badania wskazują, że zmiany w wewnętrznym jądrze Ziemi mogą powodować wydłużenie dnia. Według zespołu naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gęste jądro Ziemi przesuwa się obecnie względem powierzchni planety. Po przestudiowaniu danych dotyczących trzęsień ziemi odkryli, że jądro wewnętrzne zaczęło zwalniać około 2010 roku i obecnie porusza się w przeciwnym kierunku, subtelnie wpływając na obrót Ziemi w przestrzeni.

 

Wcześniejsze badania sugerowały, że wewnętrzne jądro obraca się szybciej niż powierzchnia Ziemi, ale nowe odkrycia wskazują na odwrotny kierunek. Prof. John Vidale z USC, który kierował badaniami, podkreśla, że takie zjawiska mogą prowadzić do niewielkich zmian w długości dnia – na poziomie ułamka sekundy na rok.

 

Ziemia składa się z czterech głównych warstw: skorupy, płaszcza, jądra zewnętrznego i wewnętrznego. W samym centrum planety, 4800 km pod naszymi stopami, znajduje się jądro wewnętrzne – przegrzana kula litego żelaza i niklu wielkości mniej więcej Księżyca. Ponieważ zewnętrzne jądro jest całkowicie płynne, ta gęsta metalowa kula może się swobodnie obracać pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego i grawitacyjnego wpływu zewnętrznych warstw.

 

Badacze oparli się na danych zebranych podczas zdarzeń sejsmicznych, nie mogąc bezpośrednio obserwować wewnętrznego jądra Ziemi. W szczególności prof. Vidale i jego współautorzy skupili się na zdarzeniach zwanych powtarzającymi się trzęsieniami ziemi – zdarzeniami sejsmicznymi występującymi w tym samym miejscu, skutkującymi identycznymi wzorami w zapisach zwanych sejsmogramami.

 

Wykorzystano również dane z radzieckich prób nuklearnych z lat 1971–1974 oraz powtarzających się prób nuklearnych z Francji i USA. Sejsmiczne fale uderzeniowe wysyłane po całej Ziemi subtelnie zmieniają kształt fali zarejestrowany przez naukowców, co pozwala na dokładne śledzenie ruchów wewnętrznego jądra.

 

Badania wykazały, że jądro wewnętrzne przemieszczało się względem powierzchni w latach 2003–2009, aby w 2020 roku powrócić do wcześniejszej pozycji. Oznacza to, że jądro wewnętrzne musiało obracać się do przodu względem powierzchni aż do pewnego momentu w 2010 roku, po czym zwolniło i zaczęło się cofać.

 

Choć zmiany te są subtelne i trudno je zauważyć, mogą mieć znaczący wpływ na długość dnia. Prof. Vidale podkreśla, że zmiany te dzieją się na poziomie ułamka tysięcznej sekundy, niemal ginąc w hałasie wzburzonych oceanów i atmosfer.

 

Przyszłe badania naukowców mają na celu jeszcze dokładniejsze zrozumienie trajektorii wewnętrznego jądra, co może przynieść nowe odpowiedzi na pytania dotyczące jego ruchów i wpływu na Ziemię.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maracash

Czy zauważyłeś, że dni stają

Czy zauważyłeś, że dni stają się coraz dłuższe? Naukowcy potwierdzają, że długość dnia na Ziemi rośnie i twierdzą, że przyczyną jest obrót wewnętrznego jądra naszej planety. Gęste, metaliczne jądro Ziemi porusza się obecnie w przeciwnym kierunku do powierzchni. Zmiany te mogą zmienić długość dnia o ułamki sekundy. 

Nie zauważyłem, Admin, tych dodatkowych ułamków sekund. Ty zauważyłeś? Wink

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika axell69

Komu dni są policzone  .

Komu dni są policzone  . jakaś chińska technologia  wyliczyła że  "wydłużają się  nasze dni "       - ja  rozumiem przez to że dla niektórych  wydłużają się  dni    w cierpieniu   gdy spać nie mogą bo    zbyt wiele  cytują  zakłamanych   szubrawców    sumienia   na kożyść własną i o to chyba   chodzi  tym naukowcom z  Chin  a jeśli nie  o to o co chodzi  autorowi tej wklejki na własnej stronie ??

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj