Rtęć uwalniana do atmosfery i rzek zatruwa oceany skażając ryby

Kategorie: 

Tuńczyki - źródło: dreamstime.com

W naszych telewizorach od dłuższego czasu panoszyła się idiotyczna reklama ryb. Oczywiście w socjalizmie nikt nie liczy się z pieniędzmi podatników, więc zrobiono kampanię, żeby Polacy jedli więcej ryb. Właśnie się okazało, że może to być bardzo niebezpieczne z powodu koncentracji związków rtęci, zwłaszcza w tuszach ryb oceanicznych.

 

Nowe badania na ten temat opublikowano w czasopiśmie Environmental Research. Jest to praca zbiorowa naukowców z kilku ośrodków akademickich w USA, którzy występują jako Coastal and Marine Mercury Ecosystem Research Collaborative (C-MERC). Badacze zdołali ustalić, że zanieczyszczenie rtęcią postępowało przede wszystkim w XX wieku podczas ery beztroskiego przemysłu. Poziom koncentracji związków rtęci w wodzie morskiej rósł wtedy dwa razy szybciej niż teraz w XXI wieku.

Naukowcy zwracają uwagę, że związki rtęci dostają się do organizmów w wyniku spożywania ryb a w szczególności tych, które pokonują duże dystanse, czyli na przykład miecznikowate oraz tuńczykowate. Według C-MERC ponad połowa rtęci spożytej w USA to efekt jedzenia tuńczyków.

 

Na pocieszenie badacze dodają, że teraz poziom koncentracji związków rtęci rośnie nieznacznie a bardziej restrykcyjne normy środowiskowe wpływają pozytywnie na czystość ekosystemów w tym morskiego. Nie łudźmy się też, że ryby rzeczne lub z hodowli zasilanych wodą z rzek są zdrowsze. Podstawowe źródło dopływu rtęci do oceanów to właśnie rzeki, którymi spływają ścieki z fabryk. Warto o tym pamiętać w zbliżającym się sezonie rybnego szaleństwa świątecznego.

 

 

Źródłohttp://www.sciencedaily.com/releases/2012/12/121203150008.htm

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Asparag

Oczywiscie rtęcią należy się

Oczywiscie rtęcią należy się przejmować, ale czy nikt nie pamięta ile dokonano podwodnych wybuchów jądrowych i to jeszcze niedawno ? Jakoś nikomu tam na górze nie przeszkadzało jak będzie wyglądać środowisko oceanu. 

Portret użytkownika magi74

  Nie tylko rtec Panie

  Nie tylko rtec Panie Wedkarzu. Mnostwo innych zwiazkow trujacych. Tak ryby jak i owoce morze wchlaniaja w siebie jak w gabke. Dzisiaj tak naprawde nic juz nie nadaje sie do jedzenia- gdyby tylko dobrze sie przyjrzec i dokladnie przebadac.
  A z tymi co tak wykrzykuja jak to ryby najzdrowszym pozywieniem sa, chcialabym pogadac tak za 20 lat o efektach prawidlowego odzywiania.
 
 

Portret użytkownika Takitam

 Drogi "ad vocem". Od jakich

 Drogi "ad vocem". Od jakich kilkunastu lat ???. Jeszcze parę lat temu robiono ząbki amalgamatami (to roztwory metali w rtęci). A poza tym rtęć nadal jest (i jeszcze długo będzie) bardzo szeroko stosowana w wielu gałęziach gospodarki - jest po prostu nie do zastąpienia.

Portret użytkownika MonaLisa

Jesteś w błędzie, jedzenie

Jesteś w błędzie, jedzenie zalega w żołądku a następnie w jelitach od 8 godzin wzwyż, zależy od stopnia strawności potraw. Płyny szybciej są wydalane. Dlatego robiono obdukcje w kryminalistyce, żeby sprawdzić, co ma nieboszczyk w żołądku, i czy nie ma trutki.

Strony

Skomentuj