Rozwikłano jedną z tajemnic męskiego chromosomu Y

Kategorie: 

Źródło: tg

Nowe badanie rzuca światło na mało znaną rolę chromosomu Y, co może wyjaśniać, dlaczego mężczyźni inaczej niż kobiety cierpią na różne choroby, w tym Covid-19. Wyniki badań są publikowane w Scientific Reports.

 

Według Christiana Descheppera, kierownika działu badawczego ds. eksperymentalnej biologii sercowo - naczyniowej w Montreal Institute for Clinical Research w Kanadzie, najnowsze badania wyjaśniają, dlaczego komórki męskie działają inaczej niż komórki żeńskie, a w przyszłości może to pomóc rzucić światło na to, dlaczego mężczyźni nie chorują, jak kobiety.

 

Każda osoba ma 23 pary chromosomów, w tym jedną parę chromosomów płci, podczas gdy kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni jeden chromosom X i jeden chromosom Y. Ten męski chromosom zawiera geny, których kobiety nie mają i do tej pory uważano, że rola tych genów ogranicza się jedynie do funkcjonowania genitaliów.

 

W najnowszym badaniu Deschepper dokonał manipulacji genetycznej poprzez inaktywację dwóch genów na chromosomie Y, co zmieniło kilka szlaków sygnałowych, które odgrywają ważną rolę w pewnych funkcjach komórek narządów innych niż płciowe.

 

Na przykład pod wpływem stresu niektóre z uszkodzonych mechanizmów mogą zakłócać sposób, w jaki komórki serca chronią się przed takimi wpływami, jak zmniejszony przepływ krwi lub stres mechaniczny. Ponadto wydaje się, że te męskie geny pełnią swoje funkcje regulacyjne w doskonały sposób w porównaniu z mechanizmami powszechnie stosowanymi przez większość innych genów na chromosomach niepłciowych. Oznacza to, że zamiast aktywować określone geny poprzez bezpośredni wpływ na poziom genomu, chromosom Y prawdopodobnie wpłynie na funkcje komórkowe, wpływając na syntezę białek.

 

Odkrycie tych różnic w funkcji genów może częściowo wyjaśnić, dlaczego geny męskiego chromosomu Y są tak słabo poznane. Mężczyźni różnią się od kobiet tym, jak zaczyna się większość chorób, jak postępuje i jakie są ich konsekwencje. Jest to szczególnie widoczne na przykładzie obecnej pandemii Covid-19, w której śmiertelność wśród mężczyzn jest 2 razy wyższa niż wśród kobiet.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj