Rozwiązując krzyżówki możemy „odmłodzić” mózg o 10 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dobre wieści dla pasjonatów krzyżówek. Ostatnie badania dowodzą, że spędzanie wolnego czasu na rozwiązywaniu krzyżówek może przyczynić się do zachowania dobrej kondycji umysłowej w podeszłym wieku.

 

Według badaczy z Uniwersytetu w Exeter oraz Kings College w Londynie, rozwiązywanie jednej krzyżówki dziennie może odmłodzić mózg aż o 10 lat. Przebadano w tym celu 17 tysięcy osób powyżej 50 roku życia. Oceniano pracę mózgu uczestników i stwierdzono, że osoby regularnie rozwiązujące krzyżówki znacznie lepiej sprawowały się w wykonywaniu zadań wymagających uwagi, logicznego myślenia oraz pamięci.

 „Utrzymywanie umysłu w aktywności może pomóc w zmniejszeniu spadku zdolności poznawczych wraz z wiekiem” – twierdzi dr Doug Brown, dyrektor Alzheimer’s Society – „Istnieje wyraźny związek pomiędzy regularnym rozwiązywaniem krzyżówek a poprawą pamięci oraz myślenia”.

Wyniki badań zostały zaprezentowane w ramach międzynarodowej konferencji na temat choroby Alzheimera, która odbyła się w tym roku w Londynie. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pomoże w zidentyfikowaniu łatwych ćwiczeń, które mogą być włączone do codziennego życia, aby pomóc ludziom utrzymywać dobrą kondycję funkcji poznawczych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Kiedy rodzice

Kiedy rodzice usprawiedliwiali się, że spedzają czas nad rozwiązywaniem krzyżówek też powtarzali, że to dobre ćwiczenie dla rozumu. 

Mnie jednak ich argument nie przekonywał, odpowiadałam że znacznie lepszym ćwiczeniem jest układanie czyli tworzenie krzyżówek Smile

Skomentuj