Rozpoczyna się testowanie nanociała, które niezawodnie chroni przed zakażeniem SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Szwedzcy naukowcy zidentyfikowali maleńkie przeciwciało neutralizujące, które może niezawodnie blokować przenikanie SARS-CoV-2 do komórek ludzkich. Badacze są przekonani, że nanociało Ty1 pochodzące z alpak może być podstawą skutecznego leku przeciwwirusowego COVID-19.

 

Poszukiwania przeciwciał neutralizujących, czyli tak zwanych nanociał, które występują u wielbłądowatych i można je zaadaptować dla ludzi - rozpoczęły się w lutym, kiedy alpakom wstrzyknięto w kręgosłup białko wirusa SARS-CoV-2. Po sześćdziesięciu dniach próbki krwi tych zwierząt z Ameryki Południowej wykazały silną odpowiedź immunologiczną na białko koronawirusa.

 

Następnie naukowcy z Instytutu Karolinska (szw. Karolinska Institutet) sklonowali, wzbogacili i przeanalizowali łańcuchy nanociał z limfocytów B alpaki, aby określić, które nanociała lepiej nadają się do dalszej ewolucji. Jedno z nich, tj. Ty1 (nazwane na cześć alpaki o imieniu Tyson), skutecznie zneutralizował wirusa, przyłączając się do części białka kręgosłupa, która wiąże się z receptorem ACE2. Wirus nie może dostać się do komórki i w ten sposób zapobiega się infekcji.

 

Z terapeutycznego punktu widzenia nanociała mają przewagę nad konwencjonalnymi przeciwciałami. Posiadają mniej niż jedną dziesiątą rozmiaru konwencjonalnych przeciwciał i są zwykle łatwiejsze do wyprodukowania na dużą skalę i przy niskich kosztach. Co ważniejsze, łatwiej dostosowują się do ludzkiego organizmu i już udowodniły swoją zdolność do tłumienia infekcji dróg oddechowych.

 

„Nasze wyniki wskazują, że Ty1 może potencjalnie wiązać się z białkiem wypustowym SARS-CoV-2 i neutralizować je bez wykrywalnej aktywności poza celem” - powiedział Ben Murrel, współautor publikacji. „Obecnie rozpoczynamy przedkliniczne testy na zwierzętach w celu zbadania aktywności neutralizującej i potencjału terapeutycznego Ty1 in vivo”.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Dyskusja to wymiana argumentów i własnych poglądów. Możesz się z nimi zgadzać lub nie. Ale jeżeli potrafisz tylko bluzgać, wyzywać i siać zamęt, rozważ karierę w Antifie. Bo tu jej nie zrobisz Wink

Portret użytkownika axell69

Legenda ZnZ  nie ustaje  w 

Legenda ZnZ  nie ustaje  w  nadawaniu  ....nadaje   raz  dziennie , a jej znakiem rozpoznawczym   jest  tag SARAS-CoV-2 lub współpochodne    równie  legerdarne   jak sama  Legenda . Już  sam nie wiem co kogo  dogoniło  lub przegoniło - stalinek   jest niezmordowany w tym co nieświadomie (świadomie lub za przyzwoleniem  ojca i matki)  czyni  sobie na przyszłość   legendarną   ...... już  w zasadzie 

Skomentuj