Rozpoczyna się nowa faza wojny na wschodzie Ukrainy

Kategorie: 

Źródło: Twitter/ @ChristopherJM

Od kilku dni docierają do nas informacje na temat wznowienia działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Obie strony konfliktu zaczynają używać ciężkiej artylerii i stosują ostrzał rakietowy pozycji wroga. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach 25 tysięcznego miasta Awdijewka.

Praktycznie codziennie dochodzi do starć z wykorzystaniem czołgów czy bojowych wozów piechoty. Cały czas trwa też ostrzał artyleryjski i rakietowy. Rozkochane w Ukrainie polskojęzyczne media twierdzą, że atakującymi są separatyści donieccy, ale znajdujący się na miejscu obserwatorzy OBWE twierdzą, że naruszeń rozejmu z Mińska dopuszczają się zarówno siły prorosyjskie jak i ukraińskie.

 

Dowodem na to jest fakt, że obie strony korzystają z zakazanej w porozumieniach mińskich artylerii i systemów rakietowych takich jak GRAD. Każdego dnia na skutek ostrzału giną dziesiątki ludzi w tym żołnierze, ale i ludność cywilna. Miasto Awdijewka leżące na szlaku komunikacyjnym z Kijowa do Doniecka, jest pozbawione elektryczności. Podczas ostrzału zniszczone zostały słupy energetyczne.

Źródło: twitter/@TomBurridgebbc

W niektórych środowiskach eskalacja konfliktu na Ukrainie jest uważana za test Putina względem postawy Donalda Trumpa. Do tej pory nie słychać jednak, aby nowy prezydent USA wypowiadał się w jakikolwiek sposób na temat sytuacji na Ukrainie. Nie słychać słów jego potępienia, choć niektórzy zwracają uwagę na to co o sprawie powiedziała nowa ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, która skrytykowała Rosję w stylu przypominającym poprzednią władzę w Waszyngtonie.

 

Wiadomo za to, że w zeszłym tygodniu prezydent Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Putinem, nie wiadomo jednak o czym. Prawdopodobnie jednym z tematów rozmowy był konflikt ukraiński. Zwraca się uwagę, że eskalacja przemocy z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu wojskowego nastąpiła po tej rozmowie. Przyjdzie nam zatem jeszcze trochę poczekać, aby zrozumieć kontekst tych wydarzeń i rozstrzygnąć czy USA dały Rosji wolną rękę w kwestii ukraińskiej czy też wręcz przeciwnie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (6 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika czeslaw

Od kiedy to Rosja jest

Od kiedy to Rosja jest stabilna? Wystarczy, ze odstrzelą cara a na jego miejsce mianują gorąco głowego idiotę. Polska ma poważny interes,aby oddzielić się od tej dziczy państwami buforowymi. Wtedy nim wejdą do nas będzie czas na reakcje.

Portret użytkownika U_P_Adlina

oddzielić się szambem, jakim

oddzielić się szambem, jakim jest nazi-banderowska upadlina??...........I o czym ty w ogóle bredzisz??............Jeżeli odstrzelisz głowę państwa w każdym innym kraju i ustawisz na jego miejscu gorącogłowego idiotę, to państwo może być przez jakiś czas niestabilne !!..........Tak samo może być w uSSmanii !!.........Myślę, że Rosja jest dziś bardziej stabilna niż kraje tak zwanych zachodnich demo(no)kracji, które islamizują się na potęgę i popadają w skrajne lewactwo !!.........Popatrz na niemcy i szwecję !!..........One są stabilne??.............Nie rozśmieszaj mnie !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

nie pieprz farmazonów mendak

nie pieprz farmazonów mendak !!..........W Awdiejewce między blokami stoją banderowskie czołgi, do czego przyznały się nawet same ukry, a tych czołgów nie powinno tam być !!..........Więc nie łżyj banderowski ćwoku !!..............Donieck i inne miasta na terenach wyzwolonych od banderowskiej junty są ostrzeliwane przez twoich zwyrodniałych banderowskich ziomali chachłaty szmaciarzu !!............Precz !!................Żaden prawdziwy Polak nie będzie wspierał banderowskich degeneratów !!...........Nie skamlaj o wsparcie, bo my życzymy pro-rosyjskiej ludności Donbasu, aby jak najwięcej twoich zdegenerowanych banderowskich ziomali umieściła 2 metry pod ziemią !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika XaX

W tym konflikcie nic nie jest

W tym konflikcie nic nie jest czarno białe i winę zarówno mająukraińcy jak i "separatyści" czy jak ich tam zwać. To jest bardziej złożony konflikt jednak największą ofiarą są przeciętni ludzie którzy mają gdzieś politykę i jakieś chore ideologie typu banderyzm. Poza tym trochę zbyt emocjonalnie do tego podchodzisz, przez to mało ludzi bierze cię poważnie i popraw ortografię.  A co do Ukrainy to najprawdopodobniej bojąc się tego że USA i Rosja mogą się dogadać to zaostrzyli działania wojenne póki mogą coś jeszcze ugrać. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

po pierwsze ci ludzie, którzy

po pierwsze ci ludzie, którzy nie biorą mnie na powaznie to kto??.........ty??.............Jaką ortografię mam poprawić ??.........Konkrety!!...........Chyba ty masz jakieś braki w znajomości ortografii, jeżeli w powyższym moim tekście zajuważyłeś jakieś błędy ortograficzne !!............Konflikt na Donbasie nie jest złożony, tylko bardzo prosty !!........Banderowski anty-demokratyczny i bezprawny zamach stanu wywołał słuszną reakcję pro-rosyjskiej ludności ukrainy, która odmówiła uznania władz, które poprzez ten zamach wlazły bezprawnie na stołki władzy !!...........Ta odmowa spotkała się z agresywną reakcją banderowskiej junty z kijowa, która dokonała agresji na Donbas, a ludność Donbasu postanowiła się bronić przed banderyzmem i nazizmem kijowa !!...........Co tu masz skomplikowanego??............Jeżeli to jest dla ciebie skomplikowana sytuacja, to tabliczka mnożenia musi byc dla ciebie szokująco skomplikowana !!............Trudno brać na poważnie słowa człowieka dla którego proste sytuacje są skomplikowane, bo to świadczy, że jego umysł nie jest zbyt skomplikowany !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika XaX

Cóż widze krytyka boli ciebie

Cóż widze krytyka boli ciebie ...  Po pierwsze co chwila stawiasz "!!......" lub "?....." po drugie zdanie rozpoczyna się z wielkiej litery tak jak nazwy miast ...  I ten konflikt jest złożony bo z jednej strny na Ukrainie był ewidentnym zamachem stanu i próbują to samo uskutecznic u nas, druga sprawa to to, że ci "separatyści" też nie są świętymi i ostrzeliwują obszary cywilne zamiast tylko i wyłącznie pozycje wojskowe, tutaj karny kutas dla obu stron za chowanie się między budynkami cywilnymi. Zarówno jedni jak i drudzy mają swoje na sumieniu i nikt nie jest tutaj bez winy.  Straszliwie widzę nie lubisz gdy ktoś wyciąga ci twoje błędy, reagujesz strasznie impulsywnie i emocjonalnie zamiast kierować się zimną logiką ... Mimo to Ukrainy mi jako takiej szkoda nie będzie choć jest dobrym buforem przed Rosją. Bądź co bąź nie chciałbym aktywnego konfliktu przy granicy np gdyby zajęto obszary graniczące z Polską. Wystarczy jedna zabłąkana rakieta i konflikt gotowy. I żeby nie było nie jestem rusofobem, w wielu rzeczach go wspieram jednak jeśli ktoś robi coś źle potrafię to wytknąć nawet jeśli w większości spraw się z nim zgadzam. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

to nie krytyka, tylko

to nie krytyka, tylko czepianie się, a to różnica !!........Zdania zaczynam tu z małej litery celowo, wykrzykiniki i znaki zapytania to nie błędy ortograficzne, nazwy miast i krajów (niektórych) celowo piszę z małej litery !!..........Gdybyś miał nieco wiecej inteligencji to byś się domyslił !!..........O równorzędnej winie obu stron po prostu bredzisz !!.........Jeżeli ktoś napadnie cię na ulicy i zacznie walić w jałopę, a ty zaczniesz mu się odgryzać i oddawać ciosy, to nie ma tu równorzędnej winy !!........Winę ponosi napastnik, bo on rozpoczął atak !!.......Na Donbas napadły nazi-banderowskie bojówki kijowa i rozpoczęły ostrzał miast i miasteczek !!.........Wina jest więc po stronie agresora i nie ma tam nic skomplikowanego !!.........Powstańcy Donbasu bronią się i nie da się prowadzić walki tak, aby nie ginęli także niewinni ludzie !!............Trzeba zawsze patrzeć na korzenie konfliktu i z nich oceniać, kto jest winny !!..........A tu korzeniem konfliktu jest banderowski zamach stanu, który obalił legalnego prezydenta i winę za konflikt ponoszą puczyści !!.........Proste jak drut !!..........PS: Piszesz o ortografii i zarzucasz mi jakieś śmieszne historie z tym związane, a popatrz na ten swój tekst !!..............Po pierwsze: cyt: "I ten konflikt jest złożony bo z jednej strny na Ukrainie był ewidentnym zamachem stanu i próbują to samo uskutecznic u nas........." To twoja wypowiedź !!............Zwróć uwagę na stylistykę zdania !!..........Następny kwiatek: cyt: "Mimo to Ukrainy mi jako takiej szkoda nie będzie choć jest dobrym buforem przed Rosją"........Kolejna stylistyka zdania daleka od prawidłowej !!.............Następne zdanie totalnie odjechane: "I żeby nie było nie jestem rusofobem, w wielu rzeczach go wspieram jednak jeśli ktoś robi..........."............Poczytaj to i zanim zaczniesz kogoś uczyc ortografii i zasad pisowni, może sam się poducz !!...............PS2: Bufor przed Rosją Polsce niepotrzebny, gdyż w tej chwili Polska ma większy problem !!..........Jest nim zniewolenie narodu przez żydo-anglo-uSSmańską klikę, ktora Polskę doprowadziła do stanu: "chuj, dupa i kamieni kupa" oraz "państwa istniejącego teoretycznie" !!.........I są to słowa byłego ministra spraw wewnętrznych, który wie co mówi w tym temacie !!.........Tym trzeba się zajmować, a nie mitycznymi planami Kremla inwazji na Polskę, które są absurdalne !!..........A wspomaganie nazi-banderowskiej upadliny jako ewentualnego bufora to szczyt debilizmu !!..........Równie dobrze mógłbyś sobie do domu sprowadzić czarne mamby, aby broniły cię przed złodziejami !!...........Tylko że nie dożyłbyś odwiedzin pierwszego złodzieja !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika SN69ll

Trzeba przyznać że czytając

Trzeba przyznać że czytając te pierdoły które ciągle powtarzasz...można się czasem nieźle ubawić...głównie wyobrażając sobie jak się miotasz z wściekłości, że ktoś może krytykować twoją bezgraniczną miłość do Wladimira...ciekawe jak się rozliczasz ruski trolu ze swoimi mentorami, może tak jak Kijowski...fakturami za usługi internetowe...

Portret użytkownika Wlodi

Polacy powinni popierać

Polacy powinni popierać Ukrainę, ale oczywiście nie będą tego robić. Operacja Putina i agentury Putina w Polsce, której celem było skierowanie Polski przeciwko Ukrainie odniesie sukces, ponieważ propaganda antyukraińska skierowana do środowisk narodowych i kresowych oraz moczarowskich spotkała się z tak szerokim odzewem u większości społeczeństwa, że walka z tzw. banderyzmem, potępianie Ukraińców i eskalowanie żądań stało się przedmiotem licytacji w walce o poparcie wyborców. A ta licytacja przekreśla współpracę.

Problem polega na tym, że UPA dokonała rzezi wołyńskiej, ale potem 15 lat walczyła przeciwko Sowietom o niepodległą Ukrainę. Jeśli żądamy potępienia UPA od Ukraińców, to oznacza, że domagamy się nie tylko osądzenia za ludobójstwo, ale również za walkę z Sowietami. Jest to nie do przyjęcia. Ukraińcy tak samo nie chcą, byśmy wybierali im bohaterów jak my nie chcemy, by nam wybierali ich Niemcy czy Rosjanie. Oczywiście można z tego wyjść dokonując rozgraniczenia czasowego, ale Polacy są do tego niezdolni. Większość Polaków będzie grała w rosyjskim teatrze marionetek zadowolona, że może potępiać Ukraińców. A to jest cel strategiczny Rosji, by wszystkie narody regionu walczyły między sobą i pokazały, że nie są zdolne do współpracy. Regionem musi rządzić Rosja jak za komunizmu, wtedy jest spokój i stabilizacja.

Ciekawe, że jakoś Polacy nie są tacy odważni wobec Rosji, która wymordowała 10 razy więcej naszych rodaków niż UPA, jak wobec Ukrainy. W obliczu Rosji odwaga ulatnia się i pojawiają się brednie o niedrażnieniu, balansowaniu itp. Widocznie ofiary rosyjskie nie mają tych praw co ukraińskie dla hurapatriotów

Strony

Skomentuj