Rozpoczyna się erupcja islandzkiego wulkanu Bardarbunga

Kategorie: 

Źródło: twitter

Islandzcy specjaliści już od kilku dni donosili o problemach, jakie może sprawić wulkan Bardarbunga. Od kilku dni obserwowane są liczne roje trzęsień ziemi. W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do najsilniejszego trzęsienia ziemi w całej sekwencji (4,8) i zarejestrowano subglacjalną erupcję.

 

Już teraz odbywa się ograniczona emisja popiołu wulkanicznego i wystosowano najwyższy - czerwony - poziom alarmu. Linie lotnicze obawiają się, że nadchodzi okres zakłóceń w ruchu lotniczym, co może kosztować kolejne miliardy dolarów strat.

Ostatnie roje trzęsień w okolicach Bardarbunga - źródło IMO

Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek kłopotów. Wulkan Eyjafjallajokull  spowodował anulowanie 100 tysięcy lotów gdy wybuchł w kwietniu 2010 roku. Był on też wygodną wymówką, aby nie uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Teraz jest raczej oczywiste, że wulkan Bardarbunga wkrótce rozpocznie erupcję na pełną skalę. Nikt nie wie ile czasu można się spodziewać emisji, ale ruch lotniczy może być zakłócony przynajmniej przez kilka tygodni. Każdy, kto planuje jakikolwiek lot z Europy powinien mieć się na baczności.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Oli

Mieszkam na Islandii, co

Mieszkam na Islandii, co prawda media informuja od adwna o zwiekrzonej aktywosci pod wulkanem i w jego znacznej okolicy. Lecz... zjawisko to jest tak nieprzewidywalne, ze nie jestesmy w stanie zabespieczyc sie przed najgorszym. Radze wiec obserwowac, bo skoro w ciagu ostatnich lat oprocz chojrakow nikt nie zginal w skutek erupcji, to i tym razem nie dojdzie do zadnej tragiedii.
A jesli chodzi  linie lotnicze, no coz, kazda wymowka jest dobra...
Pozdrawiam i zycze udanego weekendu a przynajmniej niedzieli Smile

Portret użytkownika golizna

no i po co straszycie ludzi ?

no i po co straszycie ludzi ? Miało już tyle wulkanów wybuchać, które miały spowodować zagładę ludzkości. Tak samo bajki o 3 wojnie światowej. Wszędzie straszą, że niby już zaraz ma wybuchnąć, ale jak przychodzi moment kulminacyjny to nagle happy wend, jakiś rozejmik itp. i wszyscy są nagle szczęśliwi.

Skomentuj