Rozpoczyna się burza geomagnetyczna, potrwa 48h. W nocy niebo może rozbłysnąć zorzami

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Powoli zaczyna docierać do nas plazma z ostatnich wydarzeń na Słońcu. W tym momencie burza geomagnetyczna już się rozpoczęła i aktualnie ma siłę G1. Jednak z godziny na godzinę jej intensywność będzie rosła. Według najnowszych prognoz specjalistów z NOAA, największa część plazmy uderzy w Ziemię w sobotę rano.

 

Burza może trwać nawet 48h, jak pisaliśmy wczoraj będzie przebiegała w trzech fazach stąd tak długi czas trwania tego zjawiska. Obecnie indeks planetarny Kp wynosi 4, a prędkość wiatru słonecznego oscyluję w granicach 500-600km/s.

Serwis spaceweather podał prognozę na wystąpienie zórz polarnych nawet  na średnich szerokościach geograficznych, w tym w Polsce. W tej chwili prognoza ta wynosi 40% szans na wystąpienie takich zjawisk. Największą szanse na zobaczenie zorzy z granic naszego kraju będą mieli mieszkańcy północy, indeks Kp musi wynieść co najmniej 6 żeby można było wypatrywać zorzy nad północnym horyzontem. Dla centralnej Polski jest to kp 7+ a dla południowej 8+ i więcej.

 

Aktualnie odnotowujemy dalszy lekki wzrost aktywności Słonecznej, wczoraj doszło do kilku dość długich rozbłysków klasy C

Na tarczy Słonecznej wciąz jest dużo aktywnych grup plam, z których mogą powstawać rozbłyski. Za kilka dni powróci do nas bardzo groźna plama 1809, która kilka dni temu "popisała" się jednym z największych rozbłysków ostatnich lat, o którym pisaliśmy we wtorek. Nie wiadomo jednak jak zachowa się po powrocie na widoczną z Ziemi część Słońca. Jej aktywność zarówno może wzrosnąć jak i osłabnąć.

Informację na bieżąco na temat burzy geomagnetycznej oraz możliwości wystąpienia zorzy polarnej można na żywo śledzić na naszym czacie.

 

Żródła:

http://solarham.net/

http://spaceweather.com/

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarimg.org

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Kustosz

Spieprzyłem przez Was

Spieprzyłem przez Was noc!!!
Zamiast pieścić żonkę, marzłem na dachu gdzie wywlokłem aparat ze statywem i jak głupi wpatrywałem się w horyzont.
Koniec i kropka...nie dam się już złapać na takie szopki Lol

Portret użytkownika Winford

Te głupie stetryczałe

Te głupie stetryczałe spaślaki żydowskie (NWO) znów cos knują i straszą ludzi by ich doprowadzić do samobójstw albo zawału.A naukowcy chodzą na ich pasku jak cielaki.W przepowiedniach Rasputina nic niema na temat końca swiata w 2013 roku,to oni sobie dopisali taką wersję i wstawili do internetu.Gówno bedzie a nie koniec swiata!!! jedynie co,to dążą do wybuchu wojny ale dostaną po du......aż się poplują.

Strony

Skomentuj