Rozpoczęto produkcję ekologicznego plastiku z zanieczyszczonego powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludność Ziemi rośnie, a wraz z nią wzrasta zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne. Odnawialne tworzywa sztuczne są dobrą alternatywą dla polimerów syntetyzowanych z kopalnych węglowodorów - są tanie i jednocześnie dobrze rozkładane przez drobnoustroje, więc nie zanieczyszczą oceanów oraz ziemi.  

 

Około 300 milionów ton odpadów plastikowych ląduje na wysypiskach śmieci każdego roku. Większość z nich nie jest rozkładana przez drobnoustroje glebowe i pozostanie prawie nietknięta przez dziesiątki, a nawet setki lat.

 

Wiele cząsteczek tworzyw sztucznych trafia do wód oceanów, gdzie dostają się do żołądków ryb i ptaków, co często powoduje ich śmierć. Naukowcy opracowali syntezę tworzyw sztucznych i polimerów, które są obecnie wykorzystywane do produkcji naczyń, płyt CD, soczewek do okularów oraz innych artykułów gospodarstwa domowego.

Technika syntezy umożliwia „klejenie” cząsteczek najprostszych cukrów i dwutlenku węgla, by przekształcić je w pojedyncze cząstki przyszłych cząsteczek polimerowych. Wytwarzanie odbywa się w temperaturze pokojowej, bez użycia toksycznych katalizatorów obecnie stosowanych w przemyśle do produkcji takich substancji.

 

Uzyskane poliwęglany są bardzo dobrze rozkładane przez bakterie. Zastosowanie prostych cukrów oraz dwutlenku węgla z powietrza sprawi, że będą one bardziej dostępne i pozwolą na wykorzystanie ekologicznych tworzyw sztucznych w życiu codziennym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika blondas

z cukru? bedzie mozna je

z cukru? bedzie mozna je zjesc nawet? a propo nie zaduzo tego cukru wszedzie? moze jakies robale z filmu men in black szykuja najazd na ziemie i cukier w kazdym zarciu? albo z takiego opakowania beda sie czastki cukru przenosic do pozywienia i wszystko bedzie pocukrzone i chorowac bedziemy i padac az milo bedzie patrzec depopulatorom.

Skomentuj