Rozpoczęły się testy satelity RemoveDEBRIS - orbitalnego odkurzacza

Kategorie: 

Źródło: University of Surrey

Na orbicie okołoziemskiej rozpoczną się eksperymenty z udziałem orbitalnego odkurzacza. Satelita RemoveDEBRIS przetestuje różne metody przechwytywania śmieci kosmicznych, które sprawiają coraz większe problemy dla astronautyki.

 

Satelita RemoveDEBRIS został wysłany w kwietniu bieżącego roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie bezzałogowej kapsuły Dragon, którą wyniesiono z pomocą rakiety Falcon 9. 20 czerwca, ważący około 100 kg orbitalny odkurzacz opuścił stację ISS.

RemoveDEBRIS będzie testował technologie, które mogą okazać się przydatne do oczyszczenia orbity okołoziemskiej ze śmieci kosmicznych. Satelita zastosuje między innymi wielką siatkę, z pomocą której spróbuje przechwycić obiekt, oraz harpun, którym będzie mógł strzelać do celów. Na koniec przetestuje żagiel deorbitacyjny.

 

RemoveDEBRIS został skonstruowany przez brytyjską firmę Surrey Satellite Technology, która powstała na Uniwersytecie w Surrey. Satelita musi jeszcze przejść przez testy rozruchowe, które potrwają kilka tygodni i dopiero potem rozpocznie pierwsze eksperymenty. Projekt ma duże znaczenie, ponieważ na orbicie okołoziemskiej znajduje się kilkanaście tysięcy śmieci kosmicznych i musimy się ich jakoś pozbyć. W przeciwnym wypadku, zbyt wysoki poziom zaśmiecenia orbity poważnie utrudni realizację przyszłych misji kosmicznych.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dd

Kolejny śmieć wysłany w

Kolejny śmieć wysłany w kosmos. Mnie tam jakoś szczególnie tamte śmieci nie przeszkadzają. Nie do końca też wierzę w powodzenie tej misji. Lepiej wysłać wojskowe zabawki które po prostu niszczyłyby, albo wyrzucały poza orbitę śmieci NASA.

Skomentuj