Rozpoczęło się wydobywanie prętów paliwowych w Fukushimie

Kategorie: 

Paliwo jądrowe do usunięcia z basenu na wysokości kilkudziesięciu metrów - foto: TEPCO

Jedna z najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych operacji podjętych kiedykolwiek w dziejach branży nuklearnej miała się rozpocząć 8 grudnia 2013 roku, ale dochodzą wieści, że rozpoczęła się wczoraj tj. 18 listopada. Przypomnijmy, że na dachu reaktora numer 4 pozostaje nierozwiązany problem polegający na pilnej potrzebie realokacji 1533 prętów paliwowych. Dodajmy, że muszą być one stale chłodzone, aby ustrzec się od niekontrolowanej reakcji łańcuchowej.

 

Usuwanie prętów będzie niezwykle skomplikowaną operacją wymagającą doskonałej koordynacji zespołów przy niej współpracujących. Mimo, że reaktor 4 jest najbardziej zniszczony przez trzęsienie ziemi i tsunami z 2011 roku, to był on wyłączony gdy doszło do katastrofy, dlatego nie ma tam problemu w postaci stopionego rdzenia. Ze względu na to można było dać zielone światło dla usunięcia niebezpiecznych odpadów.

Stopień zniszczeń w obrębie 4 reaktora - foto: TEPCO

Celem jest zwłaszcza sprowadzenie paliwa na poziom gruntu, ponieważ obecnie wszystko wisi w powietrzu i każdy większy wstrząs sejsmiczny, który może przecież wystąpić w każdej chwili to realne zagrożenie dla stabilności basenu. Operacja usuwania prętów znajdujących się w basenie na rekatorze 4 potrwa przynajmniej do końca przyszłego roku. Aż trudno uwierzyć, że media na świecie nie informują o tym kłopocie stwarzając wrażenie, że to niczym nie grozi, a sytuacja w Fukushimie jest opanowana.

To jest oczywista nieprawda. Nawet, jeśli uda się ekstrakcja prętów z basenu na wysokości, nadal nierozwiązany pozostanie problem stopionych prętów w reaktorach 1 i 3. Obecnie po prostu nie ma technologii, która pozwoliłaby poradzić sobie z takim problemem. Dlatego operator elektrowni, firma TEPCO, snuje plany budowy sztucznej wiecznej zmarzliny pod zakładem.

 

Gdy stopione paliwo jądrowe przeżre się przez obudowę reaktora na jego drodze znajdą się warstwy skorupy ziemskiej. To grozi potem nazywane bywa "chińskim syndromem", bo taki stos może się teoretycznie przeżreć przez całą planetę. W praktyce nie wiadomo, czy jest to możliwe, ale niewątpliwie stos będzie reagował z warstwami wód podziemnych prowadząc do bardzo prawdopodobnych erupcji hydrowulkanicznych.

Eksplozja wodoru, która zniszczyła reaktor numer 4 - foto: kadr z YouTube

Cisza wokół Fukushimy jest bardzo wymowna i powinna być traktowana, jako wskaźnik zagrożenia. Duże emisje radioaktywności wywołają wpływ na całą Półkulę Północną. Efekty zatrucia radionuklidami pojawiają się dopiero po czasie. Bardzo trudno będzie dowieść istnienia związku przyczynowo skutkowego między Fukushimą a danym zachorowaniem na raka, ale z pewnością taka zależność istnieje a skażenie to jest nadal emitowane, a najnowsze operacje mogą je jeszcze powiększyć. 

 

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika maniek

...dlatego zamknięty został

...dlatego zamknięty został drugi blog dr.Piotra Beina - grypa666 - który zajmował sie tymi tematami....Fukuszima to 2-gi czernobyl razy 100....wysadzony w powietrze reaktor - przy użyciu małego ładunku nuklearnego...a cyklon na Filipinach /HAARP/miał za zadanie rozegnać promieniowanie - na cału świat - une podniesli poziom pomieniowania na ....cyt....7 kwi 2011 - UE PODNIOSŁA dopuszczalną normę radioaktywności w żywności z 600 do 12500 bekereli na kilogram!.../fest!...nie?/...aktualny raport
mowi,że...
Ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie "niewielkie"...ale prewencyjnie podniesiono skale z 5...na 7 - /koniec skali!!/
  ..../nie/oficjalny - raport...w j.ang
 
http://www.aidshivawareness.org/Radiation/RadiationReport.htm
oraz...
 
http://www.youtube.com/watch?v=VH3AlPmavDk

Portret użytkownika jrs

Adminie, Powołujesz się na

Adminie,
Powołujesz się na rzetelny artykuł źródłowy z abcnews, a jednocześnie dopisujesz własne bzdury o wiecznej zmarzlinie i "chińskim syndromie".
Jeśli nie znasz tematu, nie nie kompromituje się i nie dodawaj własnych rewelacji.

Portret użytkownika prent

jrs - chinski syndrom to

jrs - chinski syndrom to zadna bzdura! Prenty sie stopia, bendom goronce jak moja baba wieczorem, wypala otwur w ziemi, nabiorom rozpentu jak pendolino w Koluszkach, bendom tak pendzic i pendzic jak wujek Henio w Bieszczadach i z prendkosciom ponad swietlna wylecom w Los Angels przez komin w willi Szwarcenigera i polecom sobie w kosmos przebijajac chemitralsy z nanoczonstek zlota, co nam Zydzi ukradli. Planeta bendzie uratowana! Te Japonce to nie gupi narud i wiedzom co robiom.

Portret użytkownika star

Nie wiem jak inni, ale ja

Nie wiem jak inni, ale ja dostaję mdłości czytając z politowaniem takie żalosne wypociny. Już kolejny raz popisuje się swoją głupotą ten osobnik. Zapewne sam się śmieje ze swojego "dowcipu" i jest przekonany, że jest bardzo "zabawny" i "dowcipny". Niestety bardzo się myli. Rola tzw. "klasowego błazna" (na bardzo niskim i prymitywnym poziomie), cieszy wyłącznie kolegów w szkole podstawowej, ale tutaj, jest moim zdaniem,  godna politowania, zwlaszcza, że ten "dowcipny" komentarz dotyczy całkiem poważnych tematów.
 

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika star

oczywiście nie mam żadnej

oczywiście nie mam żadnej gwarancji, że zaliczam się do tego 1%, ale w kazdym razie robię wszystko co w mojej mocy, żeby się do tych 99% jednak nie zaliczać Smile
------------------------------
a jeśli chodzi o "byki ortograficzne", to oczywiście nie jestem prof. Miodkiem -  każdemu się mogą przytrafić (nawet prezydentowi). Mnie także Smile
Jednak dla wiekszości ludzi robienie kardynalnych "byków" ortograficznych w niewyobrażalnych ilościach , w każdym zdaniu, i to w słowach, w których jest to wprost niemożliwe, powinno być sprawą przynajmniej troszeczkę krępującą i zachęcać do korzystania z edytora. Twój wpis, został przeze mnie potraktowany jako głupi dowcip i skomentowany, ale na podst. kolejnego twojego wpisu widzę, że to nie dowcip, tylko poważny problem. Współczuję.

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika ben

Aby pręty paliwowe miały

Aby pręty paliwowe miały dobre chłodzenie wystarczy je zatopić we wszystkich oceanach na ziemi ,tak poprawdzie robimy już to od dziesięcioleci !!!
Bo tak taniej!
Bo nikt tego nie widzi i w oczy nie kole !
Te pare delfinów i jakobyś waleń!
Dziurawe skorodowane beczki  się rozpadają!
Że oceany parują  i dziwny deszcz mamy!
A co tam jak jest taniej!!!!!
 
 

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika nick i łoś

Taki

Taki scenariusz:
akcja-przebiegunowanie słońca(fakt)
reakcja na ziemię,między innymi na fukushime,niepowodzenie w fukushimie,dalej:zamieszki itp.itd. ...zaczyna działać przygotowana FEMA .

Portret użytkownika nick i łoś

nick i łoś napisał:Taki

nick i łoś wrote:
Taki scenariusz: akcja-przebiegunowanie słońca(fakt) reakcja na ziemię,między innymi na fukushime,niepowodzenie w fukushimie,dalej:zamieszki itp.itd. ...zaczyna działać przygotowana FEMA .
Oczwiście reakcja ziemi i fukushimy,nie reakcja na ziemię Wink

Strony

Skomentuj