Rozpoczęła się wyjątkowa triada superksiężyców, która będzie zakończona "KRWAWĄ" pełnią

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wczorajszy superksiężyc, czyli pełnia podczas perygeum, był pierwszym z trzech takich zjawisk, które nadejdą w najbliższych tygodniach. Kolejny superksiężyc będzie można obserwować już w Nowy Rok 2018, a cała triada zakończy się krwawa pełnia 31 stycznia przyszłego roku.

Sytuacja w której Pełnia występuje dwa razy w ciągu jednego miesiąca nie jest czymś częstym dzieje się tak przeważnie raz na 2,5 roku. W astronomii nazywa się to "niebieskim księżycem".  jednak tarcza naszego Księżyca bynajmniej nie będzie niebieska tylko czerwona.

 

Właściwie 31 stycznia 2018 roku będzie to super niebieski księżyc, który stanie się czerwony, ze względu na rzadkie zjawisko mu towarzyszące. Chodzi o całkowite zaćmienie Księżyca. To właśnie z tego powodu w pewnym momencie tarcza ziemskiego satelity stanie się krwisto czerwona.

Porównanie tarczy słonecznej w perygeum i w apogeum

Niezwykły efekt zostanie wywołany przez ziemską atmosferę, która w ten sposób zabarwi Księżyc gasnący na skutek wejścia w cień Ziemi. To zupełnie niezwykłe, zeby była aż taka kumulacja w postaci zauważalnie większej tarczy księżycowej z powodu perygeum i superksiezyca, a na dodatek będzie można obserwować jej znikanie i specjalne zabarwienie.

W europejskiej strefy czasowej zaćmienie z 31 stycznia będzie można oglądać podczas wschodu księżyca, a w Ameryce Północnej podczas jego zachodu. Zapowiada się intrygujące zjawisko.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kierownik

Ja dostałem na urodziny

Ja dostałem na urodziny książkę "Uniwersalny kalendarz księżycowy". Kiedyś ludzi żyli według reguł wszechświata a teraz mają dni tygodnia i godziny. Czy to wychodzi wszystkim na lepsze - mi się wydaje, że jednak nie. Polecam życie w zgodzie z naturą nawet w tych czasach tak zwanego "dobrobytu".

Skomentuj