Rozpoczęła się kolejna w tym roku średniej wielkości burza magnetyczna

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Satelita ACE, stanowiący naszą pierwszą linię detekcji nadlatujących ze Słońca w dużych ilościach cząstek elementarnych, wykrył wczoraj w nocy zdecydowany wzrost wszystkich śledzonych parametrów. Po chwili na Ziemi rozpoczęla się burza magnetyczna, któa w szczycie osiągnęla poziom G2.

 

Astrofizycy uznali, że za nagłe wzmożenie odpowiada koronalny wyrzut masy (CME) z okolic regionu 2320 oraz jedna z obecnych na tarczy słonecznej dziur koronalnych. Prędkość wiatru słonecznego wynosiła długo około 340 km/s i dzisiaj w nocy nagle parametr ten wzrósł do 425 km/s.

Napór plazmy skutkował wzbudzeniem burzy magnetycznej, a indeks fluktuacji Kp sięgnął poziomu 6. Przypomnijmy, że niedawno, gdy nad Polską widać było zorzę polarną indeks Kp wynosił 9.

Początkowo burzę magnetyczną klasyfikowano, jako G1, ale z czasem podniesiono jej poziom do G2. Instytucje zajmujące się pogodą kosmiczną wystosowały ostrzeżenia dla funkcjonowania sieci energetycznych na wyższych szerokościach geograficznych. Może też dojść do zakłóceń w pracy systemów satelitarnych.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego Słońcu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kupakangura

nic nie rozumiem z tych

nic nie rozumiem z tych "wyliczeń" + rysunku ale brzmi groźnie, jak kolejna teoria spiskowa, tym razem Słońca.
Może zapodasz raz jeszcze swój tok myslenia, skąd ta "numerolgia" w twej matematyce?

Skomentuj