Kategorie:
Chińska rakieta nośna "Changzheng 2F" wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek kosmiczny "Shenzhou-9" z trzema kosmonautami. Wśród załogi jest pierwsza Chinka, 33 letnia Liu Yan.
Będzie to już kolejna załogowa misja kosmiczna Chin i według planów najdłuższa, bo ma potrwać 10 dni. Celem misji jest skuteczne dokowanie z pierwsza chińską stacją kosmiczną Tiangong-1. Chińczycy, którym odmówiono udziału w projekcie ISS poszli własną drogą, która zakłada wysłanie etapami kilku stacji kosmicznych. Tiangong-1 jest tylko pierwszym etapem programu zakładającego budowę stacji wielkości ISS.
Aby tego dokonać konieczne jest również dokonanie dokowania, które w warunkach kosmicznych jest czynnością bardzo trudną i precyzyjną. Można to porównać do nawlekania igły z odległości 100 metrów. Chińczycy już dokonali jednego dokowania, ale z Ziemi. Teraz chcą to wykonać w kosmosie.
Długoterminowe plany Chin w zakresie podboju przestrzeni kosmicznej są na prawdę imponujące. Chińczycy otwarcie mówią, że budowa stacji kosmicznych ma być tylko krokiem do powrotu człowieka na powierzchnię Księżyca.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj