Rozmarznięta gleba archipelagu polarnego Svalbard uwalnia ogromne ilości metanu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Arktyka od lat jest przedmiotem zainteresowania naukowców z różnych dziedzin. Obecnie, badacze odkryli alarmującą sytuację, która ma poważne konsekwencje dla bilansu cieplnego Ziemi. W wodach gruntowych regionu Arktyki wykryto ogromne ilości metanu, co sugeruje znaczną emisję gazów cieplarnianych w tym obszarze. Naukowcy z Europy i Kanady opublikowali swoje odkrycia w prestiżowym czasopiśmie Nature Geoscience.

Według badaczy, źródła metanu w wodach gruntowych stanowią istotny i szybko rosnący czynnik emisji gazów, który nie został jeszcze uwzględniony w globalnym budżecie metanu na naszej planecie.

 

Metan jest jednym z głównych gazów cieplarnianych i ma większy wpływ na bilans cieplny Ziemi niż dwutlenek węgla w krótkim okresie. Około jednej trzeciej efektu cieplarnianego wynika właśnie z emisji metanu, dlatego naukowcy starają się kontrolować wszystkie źródła tego gazu.

 

Badania wykazały, że jednym z najważniejszych, a jednocześnie niezrozumianych źródeł metanu są wody gruntowe w okolicach biegunowych. W tych regionach nadal istnieją obszary nieroztopionej wiecznej zmarzliny, pod którymi znajduje się warstwa gleby z zasobami wód gruntowych. Te wody są stale uzupełniane przez topniejące lodowce i stykają się ze złożami klatratów - sprężonych związków metanu i wody, które zgromadziły się w ziemi podczas epoki lodowcowej.

 

Naukowcy zebrali próbki wód gruntowych z różnych regionów archipelagu Svalbard i odkryli, że większość z nich zawiera znaczne ilości metanu. Stężenie metanu w niektórych próbkach było nawet 600 tysięcy razy wyższe niż w atmosferze ziemskiej. Oznacza to, że źródła wód podziemnych na Svalbardzie rocznie emitują do atmosfery 2,31 tysiąca ton metanu, co jest porównywalne z poziomem emisji z przemysłu naftowego i gazowego w niektórych krajach europejskich. Te emisje są również porównywalne z ilością metanu uwalnianego do atmosfery w wyniku topnienia wiecznej zmarzliny na Grenlandii.

 

To źródło metanu nadal nie jest uwzględniane w szacunkach całkowitej emisji gazów, co negatywnie wpływa na trafność prognoz dotyczących zmian klimatycznych. Naukowcy ostrzegają, że te emisje mogą przyspieszyć topnienie regionów biegunowych na Ziemi, czego obecne modele klimatyczne nie przewidują.

 

To odkrycie podkreśla konieczność prowadzenia dalszych badań i monitorowania emisji metanu w wodach podziemnych Arktyki. Naukowcy muszą uwzględnić to naturalne źródło emisji metanu, aby lepiej przewidywać zmiany klimatyczne i opracować środki łagodzące. Tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie reagować na rosnące wyzwania związane z kryzysem klimatycznym.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Huski

Metan (CH4) jest głównym

Metan (CH4) jest głównym składnikiem gazu ziemnego (gaz ziemny) i biometanu (gaz z odpadów rolniczych). Duże ilości metanu są również uwalniane podczas działalności związanej z wydobyciem ropy naftowej i węgla A że lud się topi i wydostaje się metan nie znaczy że z lodu .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

 - sfermentował pod czapą

 - sfermentował pod czapą lodową ..?

Nie, koleżko.. metan nie "sfermentował" ale zamarła i pokryła się śniegiem i lodem gleba w której niegdyś żyły mikroorganizmy jak w każdej glebie. A że w głębszych warstwach wciąż było na tyle ciepło by owe procesy gnilno-fermentacyjne mogły zachodzić to ów metan się kumulował pod tym lodem. Dokładnie z takich samych powodów istnieją złoża gazu ziemnego i ropy naftowej.. bo dawne pokłady gleby coś przysypało tworząc warstwy nieprzepuszczalne i teraz możemy z tych zasobów korzystać. 

Portret użytkownika ARTUR

Jeżeli w czasie epoki

Jeżeli w czasie epoki lodowcowej metan skoncentrował się w wodzie i zamarzł to jakim cudem jego wypływ może spowodować ocieplenie ? Smile Głupota " naukofców " którzy przeczą sami sobie jest porażająca a społeczeństwo łyka takie wiadomości jak pelikan rybę Smile

Portret użytkownika Endymion

Arturze, dałeś mi zagadtkę

Arturze, dałeś mi zagadkę nie lada, na to tylko profesor Emel da radę odpowiedzieć.. Za krótki w uszach jezzdem Sad

Metan wrze, czyli zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły przy minus 162st. C.

Szukam, szukam, ale poddaję się..

jak podaje Wikipedia:

"W 2019 roku średni poziom metanu wyniósł 1874,7 ppb[11]. Poziom ten jest ponad dwa razy wyższy niż zmierzony kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 000 lat. Historyczne stężenia metanu w ziemskiej atmosferze znajdowały się w przedziale od 300 do 800 ppb[12].

Od: "niż zmierzony kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 000 lat" mierzą poziom metanu na Ziemi?????????????????

400.000 lat temu ierzono poziom metanu, a teraz mamy XXIw. i nie potrafią przepowiedzieć pogody na przyszły weekend Sad

Przepraszam Cię Arturze, próbowałem, ale wpadłem w takie bagno naukoFe, że do jutra sam siebie za włosy będę z tego wyciągał Wink

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika wiktor wektor

Metan wrze, czyli zmienia

Metan wrze, czyli zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły..

Faktycznie nie znasz się...  czy woda wrząc też zmienia się z gazu w ciecz ??? Wrzeć może tylko skroplony gaz gdy ogrzewając się zamienia się znów w gaz. Przemiana fazowa ze stanu gazowego w ciekły to skraplanie. 

Portret użytkownika syriues

A taki był problem z

A taki był problem z ogrzewaniem w tamtym roku.

Ciekawe co psychoelity przyszykowały w tym roku.Pewnie sielanke jak w latach 90?

A może przygotowania do radioaktywnosci?

Program załączony, wystarczy ze kazdy ten program skopiuje

Istny matrix

Portret użytkownika Endymion

"A taki był problem z

"A taki był problem z ogrzewaniem w tamtym roku."

Teraz czytam, że składy węgla przepełnione i wyprzedają za połowę ceny.

"Istny matrix" to jest w Angli, która jest niezależna energetycznie (ato, gaz i ropa), a ceny poszybowały, bo wojna w Ukrainie i wina Putina.

Co do szopki angielskiej i teatrzyku dla gawiedzi polecam obejrzeć:

https://www.youtube.com/watch?v=ySeU04rmAdU

https://www.youtube.com/watch?v=4nDdKmBy-RU

Nie wiedziałem, że na koronację każde z insygni przyjeżdża osobną limuzyną, a takich smaczków jest wiele w tych filmach. Król odczytuje pismo napisane przez rząd tonem rozkazującym, aby udowodnić, że to jego rozkaz i zwierzchnictwo nad rządem, hehe. Jak ktoś ma ochotę obejrzeć komediowy teatr, to polecam, uśmiałem się co niemiara:)))

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj