Kategorie:
Naukowcy od dawna martwią się tym, co wielu nazywa „bombą metanową” – potencjalnie katastrofalnym uwolnieniem metanu z rozmrażających bagien w wiecznej zmarzlinie Syberii. Nowe badanie, przeprowadzone podczas zeszłorocznej fali upałów, ujawniło wzrost emisji metanu w znacznie większych ilościach niż wcześniej sądzono. Jego źródłem, nie było jednak rozmarzanie bagien, a raczej formacji skalnych w wiecznej zmarzlinie arktycznej.
Nikolaus Freutzheim, profesor w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Bonn, wraz z dwoma kolegami, mierzył intensywne stężenia metanu w dwóch regionach Rosji o szerokości kilku kilometrów i długości do 600 kilometrów. Jeden z nich znajdował się na półwyspie Tajmyr, a drugi w rejonie północnej Syberii. Naukowcy dokonali porównania między stężeniami metanu w powietrzu syberyjskim, dostrzegalnymi za pośrednictwem spektroskopii satelitarnej, a mapami geologicznymi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Temperatura powierzchni podczas fali upałów w 2020 roku, wzrosła o 10,8 stopni Fahrenheita powyżej normy z lat 1979-2000. Według US Geological Survey, węglany w tych wychodniach pochodzą z ery paleozoicznej z 541 milionów lat temu. Wyniki nowego badania, sugerują że hydraty gazowe w wiecznej zmarzlinie, zawierają 20 gigaton węgla. Jest to niewielki procent całego węgla uwięzionego w wiecznej zmarzlinie, ale ciągłe ocieplanie się hydratów może prowadzić do destrukcyjnego i szybkiego uwalniania metanu oraz pogłębiania efektu cieplarnianego. Podczas rozmrażania bagien, uwalniany jest zaledwie „mikrobiologiczny” metan, który powstaje w wyniku rozkładu gleby i materii organicznej. Tymczasem, podczas rozmrażania skał wapiennych lub węglanowych, wydziela się gaz ziemny (tak zwany metan termogeniczny), pochodzący zarówno ze zbiorników pod wieczną zmarzliną jak i wewnątrz niej.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Sentimus experimurque, nos aeternos esse.
Sentimus experimurque, nos aeternos esse.
Skomentuj