Rozliczenie ulgi dla samotnie wychowujących dzieci

Kategorie: 

Źródło: freepik.com

Ulga dla samotnych rodziców polega na preferencyjnym rozliczeniu się z fiskusem razem z dzieckiem. To rozwiązanie jest korzystne dla podatnika, dodatkowo jest możliwe nawet jeśli dziecko jest już dorosłe. 

Nowy Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, przyniósł wiele zmian w tym zakresie. W pierwotnej wersji reformy takie rozwiązanie zniknęło, a zamiast tego zaproponowano ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Od 1 lipca 2022 r. weszła nowelizacja Nowego Ładu, która zniosła tę ulgę i przywróciła dotychczasowe rozliczanie się wspólne z dzieckiem dla samotnych rodziców. W wyniku tych zmian, w 2023 r. można rozliczyć cały rok podatkowy 2022 na tych zasadach (rozlicz PIT już teraz).

 

Samotne wychowywanie dzieci jest trudnym wyzwaniem, dlatego możliwość ta dotyczy m.in. panien i kawalerów, wdowców, rozwodników, osób, wobec których sąd orzekł separację oraz osób, których małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Samotne wychowywanie dziecka oznacza, że rodzic robi to bez pomocy innych osób, bez względu na to czy są oni rodzicami dziecka czy opiekunami prawnymi. 

 

Warunkiem jest, że rodzic musi wychowywać dziecko samodzielnie przez większą część roku podatkowego. W przypadku śmierci jednego z małżonków, pozostały małżonek może wybrać rozliczanie się z dzieckiem lub zmarłym małżonkiem, jednak tylko przez jeden rok podatkowy.

 

Rezydencja podatkowa i wspólne rozliczanie się z dzieckiem to dwie różne kwestie, które jednak mogą się łączyć. Aby skorzystać z preferencji podatkowej dla samotnych rodziców, podatnik musi spełnić kilka warunków. 

 

Przede wszystkim musi być rezydentem podatkowym w Polsce, co oznacza, że jego dochód podlega opodatkowaniu w kraju. Jeśli mieszka w innym państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, minimum 75% jego przychodów w danym roku podatkowym musi podlegać opodatkowaniu w Polsce, a podatnik musi udokumentować swoje miejsce zamieszkania do celów podatkowych certyfikatem rezydencji. 

 

Wspólne rozliczanie się z dzieckiem dotyczy tylko samotnych rodziców lub opiekunów prawnych dzieci nieletnich lub pełnoletniej osoby, która otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz pełnoletniej osoby do 25 roku życia, która nadal się uczy.

 

 

Podsumowanie: 

1. Ulga dla samotnych rodziców pozwala na preferencyjne rozliczenie się z fiskusem wspólnie z dzieckiem. 

2. Od 1 lipca 2022 roku weszła nowelizacja Nowego Ładu, która przywróciła dotychczasowe rozliczanie się wspólne z dzieckiem dla samotnych rodziców. 

3. Warunkiem jest, że rodzic musi wychowywać dziecko samodzielnie przez większą część roku podatkowego.

4. Aby skorzystać z preferencji podatkowej dla samotnych rodziców, podatnik musi być rezydentem podatkowym w Polsce.

5. Wspólne rozliczanie się z dzieckiem dotyczy tylko samotnych rodziców lub opiekunów prawnych dzieci nieletnich lub pełnoletniej osoby.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Feliks

No załóżmy że pracownicy

No załóżmy że pracownicy socjalni by wrzucali w okolicach takiej samotnej matki formularz do wypełnienia ( oczywiście anonimowy i dobrowolny) o wypełnienie go. Tam by były odpowiednie pytania typu: czy np. Zenobia Kowalska ma stałego partnera? Jak się Panu/ Pani wydaje...Ale to też taki dokument nie miał by że tak powiem mocy prawnej. Tylko raczej mógłby służyć do utrudniania życia takiej niby samotnej matce...No i miałby że tak powiem funkcje odstraszającą, zniechęcającą do pobierania takiego zasiłku. Ale i tak pewnie śledzenie takie by więcej kosztowało niż wypłacanie takiego zasiłku. Ale taki zasiłek z pewnością zachęca do nieżenienia się, do rodzenia bękartów.

Portret użytkownika Feliks

I nikt tego nie będzie ścigać

I nikt tego nie będzie ścigać bo jak? Mam na myśli to że państwo powinno kontrolować czy jest faktycznie samotną matką czy nie. Ale właśnie jak? No tam firmy ubezpieczeniowe mają jakieś tam działy śledzcze od tego czy ktoś nie wyłudza ubezpieczenia ale tu jak? Co? Prywatnych detektywów zatrudniać do śledzenia "samotnych matek" czy aby z kimś nie żyją? No lekki absurd. Teraz w tym momencie wymyśliłem że by można było na podstawie anonimowego wywiadu ( czy z kimś na stałe mieszka)  środowiskowego cofać dokumenty na "samotną matkę" ale to...sami wiecie.

Portret użytkownika ba19

Dopisze , ze teraz przez UNIĘ

Dopisze , ze teraz przez UNIĘ i nie tylko jest lansowny styl zycia LBGT - życie homoseksualne, kobiety teraz szukają darmowego seksu aby zostać zapłodnione , a mężczyżni sie potem dziwią , ze muszą płacić alimenty , a wystarczy przestrzegać tego przykazania:

Wyjścia 20: 14  „Nie wolno ci cudzołożyć.+

Przysłów 6:32  Każdemu, kto cudzołoży z kobietą, nie dostaje serca;a kto to czyni, przywodzi swą duszę do zguby.b

1 Koryntian 6:18  Uciekajcie od rozpusty.a Każdy inny grzech, który by człowiek popełnił, jest poza jego ciałem, ale kto się dopuszcza rozpusty, grzeszy przeciw własnemu ciału.b

 

 

Portret użytkownika ba19

Powiem tylko tyle :

Powiem tylko tyle :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

Dziś są na zachodzie banki nasienia i kobieta może wybierać po zdjenciach kto zostanie dawcą nasienia  jej dziecka , ale czy napewno jej?????  , tak to jest jak sie za euro dla kasy sprzedaje swoje nasienie i ma sie wielu potomków  w wielu krajach Unii i sie o tym nie wie ! , bo wielu krajach takie kobiety też mają prawo do alimentów i tego dawca nasienia juz nie wie ! u Boga Biblii to zwykła rozpusta !

Portret użytkownika Endymion

To wszystko zmierza do

To wszystko zmierza do rozwalenia rodziny tradecyjnej, kobiety mają prawo do dziecka. Mężczyzna jest tylko dawcą alimentów, bez rzadnych praw.

Wśród znajomych, idę na balety z 3 kolegami, każdy po rozwodzie/w trakcie. Każdy został wydymany przez kobietę, którą kochał i spłodził jej dzieci. Wszyscy obecnie po 40-tce. Przy wódce na baletach wspólnie uzgodniliśmy, że w obecnych czasach największym przestępstwem jest wziąć ślub i spłodzić potomka. System rozwala rodzinę w imię depopulacji. Koledzy już dawno odpuścili i dziwią mi się, że wciąż walczę o kontakt z moim synem. System to SEKSMISJA, wszędzie baby, które mają mnie za wroga i stają w solidarności macic za moją (jeszcze niestety) żoną.

Sędzia, prokurwatorka, obie adwokatki (moją polecił mi kolega, bo go zniszczyła będąc w opozycji, widzę jak "dobry drogi" prawnik, o przepraszam, prawniczka zupełnie inaczej broni ta papuga faceta, a inaczej babę) psycholożki, pedagożki, nauczycielki, specjalistki wszelkiej nieważniej maści..

Jednyni "faceci", któych widziałem przez 1,5 roku, to były kundle z kryminalnych, co to o 6:30 z domu w kajdankach mnie wyciągneli, na zlecenie bab na podstawie pomówień mojej dziwożony.

LUDZIE NIE MAJĄ SIĘ ROZMNAŻAĆ, taki jest plan, po co facetowi problemy jak moje????????????????

Stąd LGBT, pedały dzieci nie płodzą i po sądadach nie chodzą o alimenty. Kolega Był kiedyś dyrektorem w korpo, zarabiał dobrze, to było dawno.. teraz pracuje jako kurier za 4000zł, a ta suka odwołuje się od wyroku, rząda 2000zł x2 dzieci i 4000zł alimentów na siebie!!!!!!!!!!!??? 8000zł/m-c!!

Faceci są dojeni prawnie, a na baletach spotykam rozwódki, mają chu..wą pracę, dwoje dzieci 2000zł alimentów plus 500+ X2, pracuje tam gdzieś w solarium, czy tam inna fryzjerka, mieszka u rodziców, albo przy rozwodzie przejęła dom faceta.. a NA BALETACH BŁYSZCZĄ.. szukając kolejnego płatnika/sponsora.

Ja po 3miesiącach niewidzenia syna zobaczyłem go na wizycie u biełgłej psycholożki (960zł rachunek za kłamliwą opinię), chciałem jak ojciec przytulić syna, ten zaczął mnie bić. Oczywiście psycholożki stwierdziły, że to moja wina, bo naruszyłem strefę konfortu dziecka i ma traumę przez to. Ja po tym wydarzeniu zadzwoniłem do ojca i podziękowałem, za to że nie wysyłał mnie do pojeban.ch psycholożek, a dał mi wpier.l pasem ja zasłużyłem, a z dworu wyprowadzał mnie za ucho (wtedy nauczyłem się latać Wink

To jest jak hartowanie stali, ryj nie szklanka, miałem wiele bitew na ulicy, czasem przegrałem, czasem wygrałem, ale to hartuje charakter. Jak spotykam tych, z którymi przegrałem stawiają mi browar i chcą pogadać, to nazywa się SZACUNEK LUDZI ULICY.

Partia pod nazwą "trudno powiedzieć" jest trzecią siłą w sejmie, ale to jest manipulacja, ponieważ 50% społeczeństwa nie głosuje w wyborach, bo ma ich wszystkivh w d..pie. Poówa elektoratu PiS głosuje przeciw PO i odwrotnie. 75% społeczeństwa nie popiera tego co jest, to jest zasób do zagospodarowania, ludzi wk..nych na tenn system polityczny. Moim hasłem wyborczym, jest "przywrócenie kary śmierci", taki Sikorski powinien dyndać przykładnie, a reszta jak Sasiny Płaszczaki i Kaczyńskie muszą przez kilka lat w kopalni zarobić na linę, bo szubienica nie jest darmowa, ktoś za jej zbudowanie musi przecież zapłacić!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Zawód psychologa w poziomie

Zawód psychologa w poziomie bandyterki idzie teraz przed medycyną, policją i wojskiem. Oni nie mają żadnych barier przed używaniem chwytów poniżej pasa na poziomie duchowym. 

Ja po tym wydarzeniu zadzwoniłem do ojca i podziękowałem, za to że nie wysyłał mnie do pojeban.ch psycholożek, a dał mi wpier.l pasem ja zasłużyłem, a z dworu wyprowadzał mnie za ucho

Hmm, a mój syn zadzwonił do mnie i przeprosił, że przeglądał moje rzeczy pomimo zakazu, bo doświadczył tego samego od swego dziecka Smile

Portret użytkownika ​​euklides

Faceci, którzy mają potrzebę

Faceci, którzy mają potrzebę mieć nad sobą but polityka, to nie są faceci, tylko cioty i dostają dokładnie to na co zasługują. Ci "mężczyźni" najlepiej pokazali swoją męskość w czasie plandemi, gdy pozakładali dzielnie kagańce, zamknęli się w swoich spłacanych przez całe życie klatkach (gdzie nawet barany trzeba zaganiać do zagrody) na skinienie palcem garstki pomiatających nimi chazarów. Mnie po prostu ręce w tym momencie opadły i w sumie im bardziej chazarski system was przyciska tym lepiej.

Portret użytkownika Endymion

im bardziej chazarski system

im bardziej chazarski system was przyciska tym lepiej.

a Ty z Księzyca, że Ciebie to nie dotyczy..? Nie żyjesz z nami razem w tym pojeban.m systemie?

Kurwin stworzył już swoje metauniwiersum, gdzie nie ma złodziji,polityków, urzędników, a wszyscy ludzie są dobrzy.????

Euklidesie, tylko hejtujesz, ale nie dajesz rozwiązań! Czarnek wyprowadzający miliony jest zły, bo to polityk, ale korporacja wyprowadzająca miliardy jest już cacy, bo to prywatna firma?????????????

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ​euklides

Czarnek wyprowadzający

Czarnek wyprowadzający miliony jest zły, bo to polityk, ale korporacja wyprowadzająca miliardy jest już cacy, bo to prywatna firma?????????????

Państwo to najgorsza korporacja. Korporacje przynajmniej zarabiają coś tam sprzedając, a czarnek jest po prostu prymitywnym złodziejem. Co by nie mówić jakieś korpo typu Google nie przychodzi do nas na bezczela zajebać po kilka-kilkanaście tysięcy miesięcznie. Nie jestem fanem, w anarchiźmie koroporacje nie mają racji bytu, ale znaj proporcje dymion.

Portret użytkownika ​euklides

Mnie ten pojebany system nie

Mnie ten pojebany system nie dotyczy. Żyję według prawa, mam własny pieniądz (krypto), jestem świadomy tego, że państwo i jego agenci to bandyci. Korwin to państwowiec, jako systemowy głąb, a może wręcz bezmyślny dron, nie jesteś w stanie ogarnąć czym jest anarchistyczna Niwa. Jak ktoś jest tak głupi, że nie potrafi zrobić pierwszego kroku i odrzucić państwa, to jak można mu wytłumaczyć ideę, w której państwo jest nielegalną instytucją. Nic nie poradzę.

Portret użytkownika Endymion

Powiedz nam proszę, jak można

Powiedz nam proszę, jak można odłączyć się od systemu? Masz mieszkanie, to musisz płacić podatek od nieruchomości; jak to ominąć. Jesteś bezdomny, siedzisz pod restauracją z darmowym WI-FI i piszesz na ZnZ. Z tyłu restauracji jest śmietnik, więc najesz się. Ostatnio kilka giełd kryptowalut "upadło", zawinęli realne pieniądze klientów. Kryptowaluty, to piramida finansowa na miarę XXIw. Balonjest pompowany, aż pęknie.. kilku miliarderó przybędzie kosztem milionów naiwniaków jak ty.

"Mnie ten pojebany system nie dotyczy" śmieszny jesyteś i tyle.. musisz żyć na Księżycu, aby nie tyczył cię ten system.

NIE DA SIĘ W POLSCE ŻYĆ SAMOWYSTARCZALNIE ODERWANYM OD SYSTEMU

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Arya

Ostatnio kilka giełd

Ostatnio kilka giełd kryptowalut "upadło", zawinęli realne pieniądze klientów.

Jak banki upadną, to też zawiną realne pieniądze klientów. Mało tego, w Polsce prawo im na to pozwoli. Ale przecież nikt nie każe nam trzymać pieniędzy na giełdach krypto i tak samo (jeszcze nie) nikt nie każe nam trzymać walut fiducjarnych  w bankach. Gdy zlikwidują gotówkę, to krypto może być bardzo pożądane, bo to w nim będzie się można rozliczać tak, by "oni" o tym nie wiedzieli. I nie mam na myśli BTC, tylko projekty o stabilnym kursie i w zapewniające pełną anonimowość. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Endymion

Ja widzę jednak BARTER.

Ja widzę jednak BARTER. Sztanga fajek jest walutą wartą 150zł, co można zamienić na 3g zioła. Nie wiem jaki przelicznik na księżycówkę, ale myślę, że 5L. 

"tylko projekty o stabilnym kursie i w zapewniające pełną anonimowość"; nie mam 5 lat i kręconych włosów, aby wierzyć w takie cuda..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj