Rozbłysk X1.7 na Słońcu, najsilniejszy w 2013 roku

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Po wielu miesiącach oczekiwania w końcu doczekaliśmy się kolejnego rozbłysku klasy X na Słońcu. W szczycie emisja doszła do skali X1.7. Jak zwykle w takich przypadkach doszło do zakłóceń radiowych na Ziemi.

 

Aktywność słoneczna zauważalnie wzrosła. W ostatnich dniach dochodziło do kolejnych rozbłysków klasy M i stawało się jasne, że rozbłysk X wisi w powietrzu. Za wszystko odpowiada nowy aktywny region, który jest pozostałością dawnej plamy 1726.

Rozbłysk X rozpoczął się o 02:15 czasu uniwersalnego. Towarzyszył mu też koronalny wyrzut masy, ale nie był skierowany w stronę Ziemi. Konfiguracja magnetyczna regionu odpowiedzialnego za rozbłysk X oraz plam 1745 i 1746 pozwala formułować przypuszczenia, że to nie koniec silniejszych zjawisk na Słońcu w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Dowodem na to jest też rozbłysk M1.3 który miał miejsce już po rozbłysku X. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rozbłysków M wynosi ponad 50% a rozbłysku X 5%.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rasta4Peace

No ciekawe ciekawe, po tym

No ciekawe ciekawe, po tym X3.2 wyraźnie widać że ciśnienie tam rośnie, całkiem niedługo bo za pare dni ten obszar będzie skierowany w ziemie, czy doczekamy się rozbłysku powyżej X10 w naszą strone? czas pokaże, tak jak kiedyś wspominałem szczyt aktywności słonecznej może trwać nawet pare dni, a te pare dni cywilizacja ziemska może na długo zapamiętać pod względem zdrowotnym jak i energetycznym.

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Dobra organizacja pracy to zwiększone efekty produkcyjne

Skomentuj