Rozbłysk X na Słońcu - potężny aktywny region zagraża całej ziemskiej elektronice ?

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Dzisiaj rano region 2192 wygenerował flare X1.1 rozbłysk trwał długo i prawdopodobnie powstało również CME (koronalny wyrzut masy), jednak musimy poczekać na dodatkowe inofrmacje

 

Tak jak pisaliśmy wczoraj na zmianysolarne.pl rejon 2192 posiada ogromny potencjał i na efekty tego nie musieliśmy długo czekać. Flara wzniosła się o godzinie 7:03 czasu polskiego i trwała w sumie dziwięćdziesiąt minut, prawdopodobnie przy tak długim rozbłysku powstało CME (koronalny wyrzut masy) jednak na dokładne dane musimy jeszcze poczekać. Wydaje się, że nie powinno to dotrzeć do ziemskiej magnetosfery.

Region 2192 powoli przesuwa się bliżej środka tarczy słonecznej cały czas przybierając na sile i zwiększając swój obszar. Dzisiaj w nocy otrzymał podklasyfikację magnetyczną FKC i w każdej chwili może nastąpić kolejny podobny lub być może silniejszy rozbłysk. W tym momencie rejon 2192 wielkością dorównuje rejonowi który widzieliśmy na tarczy słonecznej w styczniu bardzo możliwe iż w nabjbliższych dniach powiększy na tyle swój rozmiar, iż będzie on największym rejonem obecnego maksimum słonecznego.

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o możliwym wzroście aktywności na przełomie października i listopada bieżącego roku. Mamy tzw. "drugie maksimum" i rozbłyski takie jak dzisiejszy są wciąż bardzo prawdopodobne w nadchodzącym czasie, teoretycznie wysoka aktywność słoneczna powinna utrzymać się z przerwami do maja następnego roku kiedy to Słońce zacznie wchodzić w minimum słoneczne, jednak do tego czasu może nas czekać jeszcze wiele ciekawych rzeczy.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego Słońcu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Rav78

Mam pytanie...Jeśli flara

Mam pytanie...Jeśli flara wzniosła się o 07.03 to jak długo leci do Ziemi? O której była u nas i jak długo pozostajemy pod wpływem takiego rozbłysku? Wiem jakie są zagrożenia dla planety przy silnym wyrzucie. Byłbym jednak bardzo wdzięczny za jakieś głębsze info na temat tego jak i czy taki rozbłysk ma wpływ na nasze samopoczucie typu np. bóle głowy, ogólne osłabienie itp. Jest w ogóle coś takiego?

Portret użytkownika Anakin23

Jak długo flara leci do Ziemi

Jak długo flara leci do Ziemi jest zależne od siły wybuchy, ta flara nie była skierowana w strone Ziemi i nie powstało CME. Wpływ samego rozbłysku jest chwilowy, dopiero gdy dociera koronalny wyrzut masy(CME) i powstaje burza geomagnetyczna potrafi trwać kilka dni. Jeżeli chodzi o samopoczucie to są ludzie wrażliwi na rozbłyski słoneczne. Objawia się to osłabieniem, złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, problemy z koncentracją, bóle głowy czy problemy z błędnikiem.

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Portret użytkownika kerene

Wypraszam sobie :P Jako

Wypraszam sobie Język
Jako polonista powiem a nawet napiszę, że nie ma się co czepiać.... każdemu może zdażyć się literówka... lepiej zwracajcie uwagę na sens zdania i jego merytorykę...  Wiadomo, że język znacznie się upraszcza i dąży do jeszcze większego uproszczenia, zawłaszcza napędzany konsumpcjoniznem, materializmem... im bardziej chwytliwe hasła tym większa poczytność i tyczy się to kazdego portalu, tego komercyjnego i tego mniej.... Koniec końców i tak wrócimy do symboli i jezyka obrazkowego.... a wtedy my poloniści i inni językoznawcy będziemy mięli co robić jako buszujacy w archiwach językowej historii.... 
Tak wiec skupcie się na faktach i wiadomościach rzetelnych a nie poprawności politycznej...
 

Strony

Skomentuj