Rozbłysk słoneczny skierowany w Ziemię - zorza polarna będzie widoczna w Polsce

Kategorie: 

Źródło: NASA/solarham

W nocy 7 maja 2023 roku (22:34 UT) doszło do średniej wielkości rozbłysku w strefie aktywnej Słońca oznaczonej numerem AR3296, powodując przedłużony rozbłysk słoneczny klasy M1.5. Zjawisko to było skierowane bezpośrednio w Ziemię i towarzyszył mu koronalny wyrzut masy, którego skutki odczujemy już 10 maja.

Ekstremalne promieniowanie ultrafioletowe wygenerowane przez rozbłysk zjonizowało górną warstwę atmosfery Ziemi, co spowodowało niewielką awarię fal radiowych nad zachodnimi Stanami Zjednoczonymi oraz Oceanem Spokojnym. Utrata sygnału na częstotliwościach poniżej 20 MHz była zauważalna dla marynarzy i radioamatorów przez kilka godzin po eksplozji.

 

Według modelu CME (Coronal Mass Ejection) NASA, wyrzut koronalny uderzy w Ziemię we wczesnych godzinach 10 maja. Jego uderzenie może wywołać umiarkowane (G2) i silne (G3) burze geomagnetyczne. W Polsce oznacza to możliwość obserwacji zorzy polarnej, o ile wskaźnik Kp przekroczy wartość 6.

Dodatkowo 9 maja, został zauważony rozbłysk słoneczny M6.5 wokół aktywnego regionu AR3296. Wystąpił o godzinie 03:54 UTC. Zdarzenie mogło nie spowodować koronalnego wyrzutu masy, jednak aktualizacja zostanie dostarczona po udostępnieniu zaktualizowanych zdjęć koronograficznych. Przez następne 24 godziny będzie możliwy nawet rozbłysk X. Oznacza to, że pogoda kosmiczna będzie burzliwa jeszcze przez kilka dni.

 

Zorza polarna, zwana też aurorą, to zjawisko występujące w polarnych obszarach Ziemi. Jest efektem oddziaływania naładowanych cząstek słonecznych z ziemskim polem magnetycznym. W przypadku burzy geomagnetycznych klasy G2 i wyższych, zorza polarna może być widoczna także na terenach leżących dalej na południe, jak Polska.

 

Osoby zainteresowane obserwacją zorzy polarnej powinny wybrać miejsce z dala od sztucznego oświetlenia, najlepiej w ciągu nocy z 10 na 11 maja. Szanse na zobaczenie tego zjawiska zwiększają się przy jasnym, bezchmurnym niebie. Rozbłyski słoneczne i burze geomagnetyczne są naturalnymi zjawiskami, które zdarzają się cyklicznie. Chociaż ich skutki nie zawsze są zauważalne, warto o nich wiedzieć, szczególnie gdy stwarzają okazję do obserwacji takich widowisk jak zorza polarna.

Warto również pamiętać, że rozbłyski słoneczne i burze geomagnetyczne mogą mieć wpływ na działanie satelitów, systemów nawigacyjnych i komunikacji radiowej. Dlatego naukowcy i instytucje monitorujące te zjawiska starają się ostrzegać przed ewentualnymi zakłóceniami, aby umożliwić odpowiednie przygotowanie się na ewentualne skutki.

 

W przyszłości naukowcy będą kontynuować badania nad zjawiskami słonecznymi, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na Ziemię i jak najlepiej chronić naszą planetę oraz technologię przed negatywnymi skutkami tych zjawisk.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Ostatniej zorzy niestety nie

Ostatniej zorzy niestety nie widziałem mimo tego, że wielu w mojej okolicy widziało.

Zwracam uwagę na fakt, że aktywność Słońca jest bardzo duża i informacje o możliwości zobaczenia zorzy z terenu PL są coraz częstsze.

Zorze z terenu naszego kraju były widziane m.in w 1938 roku.

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Skomentuj