Rozbłysk słoneczny i koronalny wyrzut masy skierowany w stronę Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/STEREO

Wtorek przywitał nas rozbłyskiem M4.5 z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2158, flara była bardzo długa i trwała ponad dwie godziny, można się spodziewać dużego koronalnego wyrzutu masy, który powinien być skierowany w kierunku Ziemi.

 

Aktywny region, 2158 z którego powstał rozbłysk znajduję się obecnie blisko środka tarczy słonecznej, więc należy przypuszczać, że powstałe podczas rozbłysku CME (koronalny wyrzut masy) będzie skierowany w stronę naszej planety.

Nie wiadomo jeszcze jak duże było CME, ale sądząc po długości trwania rozbłysku będzie one całkiem spore, jednak na dokładne dane przyjdzie nam poczekać do rana. Wiele wskazuję, że w przeciągu 72 godzin czekać nas będzie dość duża burza geomagnetyczna. Rejon 2158 posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, cały czas przybiera na sile i jest już w stanie produkować rozbłyski klasy X.

Jeszcze bliżej środka tarczy słonecznej znajduję się ogromny region 2157 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta. Według najnowszych prognoz astrofizyków szanse procentowe na rozbłyski z tego rejonu to 60 procent na klasę M oraz 25 na klasę X.

Kolejne trzy aktywne rejony pojawią się po wschodniej stronie naszej gwiazdy w ciągu najbliższych 24 godzin. W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na wysokim poziomie z dużym prawdopodobieństwem rozbłysku klasy X.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego aktywności słonecznej:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika P.WALKER

to po jakiego to

to po jakiego to wklejasz???mucha pierdnie to tez napiszesz? piszesz bzdury nienatemat jak tvn.jak masz teleskop na słońce to pokaz co naprawde sie tam dzieje na i w okolicach ,a nie jakies rozbłyski nikogo nic niobchodzace i szluz.

Strony

Skomentuj