Rozbłysk M1.7 i kilka geoefektywnych CME

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Dzisiaj na Słońcu doszło do nieoczekiwanego rozbłysku klasy M1.7. Nikt się go nie spodziewał, bo powstał z niczego, czyli plamy, która się dopiero formowała. Jest to jednak zjawisko typowe i o wielkości, która nie oszałamia. W ciągu ostatnich dni doszło tez do kilku serii koronalnych wyrzutów masy.

 

Rozbłysk powstał z aktywnego regionu, który najprawdopodobniej dostanie numer 1611. Według agencji NOAA jest najwyżej 1% szans na to, że nastąpi następny rozbłysk klasy M lub większej. 

Powyższe nagranie zostało wykonane dzięki koronografowi COR2 znajdującemu się na pokładzie satelity STEREO Ahead. Przedstawia kilka koronalnych wyrzutów masy do jakich doszło między 2 a 4 listopada to właśnie one były cześciowo geoefektywne. Część z tych chmur naładowanych cząstek dociera teraz falami do ziemskiej magnetosfery powodując średniej wielkości burze magnetyczną. Indeks Kp doszedł na razie do wielkości 4. Oznacza to ewentualny wpływ na wyższe szerokości geograficzne. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bobby

Te obekty maja stała

Te obekty maja stała trajektorie (te najdardziej widoczne). Nie skacza jak pchły. Na innych filmach, faktycznie cos tam brnie zmieniajac kierunki, ale tu raczej tego nie widac, wiec latwo odpowiedziec sobie na pytanie czym jest ten duzy obiekt:))
Pozdro!

Portret użytkownika Bobby

Te obekty maja stała

Te obekty maja stała trajektorie (te najdardziej widoczne). Nie skacza jak pchły. Na innych filmach, faktycznie cos tam brnie zmieniajac kierunki, ale tu raczej tego nie widac, wiec latwo odpowiedziec sobie na pytanie czym jest ten duzy obiekt:)) Pozdro!

Portret użytkownika Ja

Nie miałbym nic przeciwko

Nie miałbym nic przeciwko jakby cały świat został "wyłączony" ciekaw jestem co by się stało? Anarchia, gwałty, rabunki, morderstwa???? Czy powrót do korzeni i odbudowa wszystkiego z uwzględnieniem wpływu niebzpiecznych rozbłysków??? obstawiam to pierwsze, w tedy pozostanie już tylko użycie bomb jądrowych żeby zakończyć eskalację zamordyzmu... skąd to znamy :]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika skrzynkka

Masz racje jest tego

Masz racje jest tego więcej..
Jest tu tyle mądrych głów,znawców,profesorów i nikt nie potrafi odpowiedzieć na tak proste dla nich pytanie...Co to jest?
Kometa? asteroida? paproch na soczewce? wenus?
a może fotomontaż?
a może celowa prowokacja?

Portret użytkownika MonaLisa

Masz rację, EWI28! Pomiędzy

Masz rację, EWI28!
Pomiędzy minutą 11 a 12 widać: jeden duży obiekt i 2 małe z prawej.
Na samym końcu filmu, w ostatnim kadrze, widzimy: duży obiekt pośrodku poniżej Słońca, i 3 małe - jeden w prawym górnym rogu, a 2 małe - w dolnym prawym rogu. Widać dopiero przy powiększeniu i powtórce ostatnie kadru filmu, bo za każdym razem trzeba w inny kąd obrazu patrzeć. Może to jakieś asteroidy jednak? Chciałoby się zobaczyć w nich UFO... Ale chyba to jest właśnie to! bo lecą z dziką prędkością i zmieniają kierunek lotu. Komety, asteroidy lecą według trajektorii, nie skaczą jak pchły!

Portret użytkownika barra barra

Szanowny redaktorze,

Szanowny redaktorze, piszesz:
"...doszło do nieoczekiwanego..."
"...powstał z niczego..."
"Jest to jednak zjawisko typowe..."
Coś tu się kupy nie trzyma. Tak to jest, jak się pisze materiał "na kolanie"

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Strony

Skomentuj