Rozbłysk klasy X1.1 na Słońcu - jak wpływa na Ziemię i co oznacza dla nas

Kategorie: 

Źródło: NASA

Słońce, jak każda gwiazda, jest niezwykle aktywnym ciałem niebieskim. Właśnie 20 czerwca, w wyniku aktywności nowo powstałej plamy słonecznej AR3341, doszło do rozbłysku klasy X1.1. Ten gwałtowny wybuch energetyczny został zaobserwowany przez NASA za pomocą Obserwatorium Dynamiki Słońca w ekstremalnym świetle ultrafioletowym.

 

 

Rozbłyski słoneczne są jednym z najbardziej gwałtownych zjawisk w Układzie Słonecznym. Podczas takiego zjawiska energia magnetyczna, zgromadzona w atmosferze Słońca, jest nagle uwalniana. W skali rozbłysków słonecznych, X1.1 jest wyjątkowo mocnym wybuchem, przekraczającym moc wybuchów atomowych.

 

Promieniowanie, które powstało w wyniku tego rozbłysku, zjonizowało górną część atmosfery Ziemi. Efektem tego zjawiska były zakłócenia w komunikacji radiowej. W Ameryce Północnej, lotnicy i radioamatorzy zauważyli utratę sygnału na częstotliwościach poniżej 30 MHz. Zakłócenia te trwały nawet do 20 minut po rozbłysku.

 

Po rozbłysku, koronografy SOHO - czyli teleskopy przeznaczone do obserwacji korony słonecznej - zarejestrowały koronalne wyrzuty masy (CME) wychodzące z miejsca wybuchu. CME jest olbrzymim wyrzutem plazmy i pola magnetycznego z korony słonecznej w przestrzeń międzyplanetarną. Słoneczna emisja radiowa typu II, wykryta przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, sugeruje, że prędkość tego wyrzutu przekracza 1000 km/s. Na ten moment, nie wiadomo jeszcze, w którą stronę ten wyrzut jest skierowany.

 

Wpływ takich zjawisk na naszą planetę jest różnorodny - od zakłóceń komunikacji radiowej, poprzez potencjalne problemy z działaniem satelitów, po piękne zjawiska zorzy polarnej na niebie. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od aktywności naszej najbliższej gwiazdy i jak ważne jest monitorowanie i zrozumienie tych zjawisk.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Te rozbłyski powodują jakieś

Te rozbłyski powodują jakieś przebłyski w mysleniu sekretarzy i konisarzy eurokołchozu - cyt. zaciągniete z sieci :

Unia Europejska w ramach 11. pakietu sankcji wobec Rosji całkowicie zakazała dostaw rosyjskiej ropy północną nitką ropociągu Przyjaźń do Niemiec i Polski. Tak wynika z oświadczenia opublikowanego w piątek na stronie internetowej Rady Europejskiej. Tą drogą nadal można jednak dostarczać surowce z krajów trzecich.

„Czasowa derogacja przyznana Niemcom i Polsce na dostawy ropy naftowej z Rosji północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń dobiegnie końca. Jednak ropa pochodząca z Kazachstanu lub innego państwa trzeciego będzie mogła nadal przepływać tranzytem przez Rosję i importowane do UE ropociągiem Przyjaźń” – czytamy w oświadczeniu. - koniec cytatu.

Ropa z kazachstanu będzie mogła przepływać - czyli co się zmnieni - obieg faktur i kasy - ropa będzie i tak ruska tylko fakturowana i rozliczana przez kazachstan ROFL

Ja je..ie - ale przebłysk mieli ROFL

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj