Rozbłysk klasy X z plamy na wprost Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NOAA/SDO

Kilka dni temu pisaliśmy o rejonie 2887, który szybko przybierał na sile i generował rozbłyski klasy M , a teraz wyprodukował flarę najwyższej klasy czyli X. Jest to pierwszy rozbłysk klasy X od lipca tego roku.

 

Główny rozbłysk słoneczny mierzący X1,0 został zaobserwowany wokół regionu 2887 o 15:35 UTC. Ten aktywny region jest bezpośrednio zwrócony w stronę Ziemi i wszelkie emisje prawie na pewno będą skierowane w stronę naszej planety. 

 

Zdjęcia z należącego do NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) potwierdzają, że nastąpił również koronalny wyrzut masy (CME), prawdopodobnie typu halo. Jest on powiązany z rozbłyskiem i część komponentu plazmy będzie skierowana bezpośrednio w stronę naszej planety. 

Zarejestrowano też emisję radiową typu II o szacowanej prędkości 1263 km/s. Uderzenia w naszą planetę należy się spodziewać w ten weekend i będzie to dobra wiadomość dla obserwatorów nieba i zorzy polarnej. Informacje te zostaną potwierdzone po udostępnieniu zaktualizowanych zdjęć koronograficznych skierowanych w stronę Ziemi. 

 

Biorąc pod uwagę, iż wspomniany region znjaduję się na środku tarczy słonecznej nie jest zaskoczeniem, że rozbłysk jest geoefektywny, jednak będziemy musieli poczekać na zdjęcie z koronografów, a jeżeli tak to będzie duża szansa na zorze polarną nawet w naszym kraju, ale musimy poczekać na więcej danych

Rozbłysk X1.0

Aktualnie region 2887 dalej posiada wystarczająco silną strukturę magnetyczną do generowania silnych rozbłysków, ale warto też zwrócić uwagę na rejon oznaczony numerem 2891 który również zaczyna mieć potencjał do silniejszych flar

Aktywne regiony 2887 oraz 2891

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj